Sarı prenses (Labidochromis caeruleus)

Labidochromis caeruleus, African Cichlids II
Latince isim:
Labidochromis caeruleus
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Afrika; Malavi Gölü'nün kayalık kıyıları
Büyüklük:
Dişiler 7 cm, erkekler 8 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; bitkisel ve hayvansal besinler
Üreme:
Yavrularını 25-40 gün ağızında kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH > 7, Sıcaklık: 23-26°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Ülkemizde de çok sevilen Sarı Prenses, küçük boyda kalan barışçı sayılabilecek Malawi çiklitlerinden biridir. Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Temel besinleri ise diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Çoğunluğu yosunlarda oluşan bu yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, su böcekleri ve planktonlar da beslenmelerine katkıda bulunur. Dişiler kuluçka süresince yumurtalarını ağızlarında saklarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ile beraber bakılabilirler.

Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
sarslan7959361 üye resmi

prensesim yenik düstü.

sarı prensesim pazar günü yumurtladı. bende aynı akvaryumda tül yavruluğa ayrıldım. fakat baktım bitkin hali korkuttu beni hareket edemez oldu 4, günde bende kusturayım dedim balığı kaybetmekten iyidir. ama çıkan yumurtalar bir top şeklinde birbirine yapışık ve mantar olmuş idi anlamadım nedendir. sizlerde dikkat edin arkadaşlar.

yemleme

bir önceki yorumumda yemlemeye değinmeyi unutmuşum. Bence genelde tüm ciklitlere etcil ve otcul yemlerden orantılı olarak vermek lazım.Çünkü sadece etcil beslenen balıklar şişmanlayıp tombul oluyor ve gerçek forumlarını kaybediyorlar.

sert bir balıkmı

yorumları okuyunca insanın aklı karışıyor. Öncelikle her ciklit sert bir balıktır. Ama ne zaman. Çiftleşme döneminde, kolonideki balık miktarı artınca, yaşam alanları daralınca, düzgün yemleme yapılmayınca.
Şimdi bazı yorumlarda benim balığım diğer balılarıma saldırdı deniyor. Kaç litre bir akvaryum kaç balık var uygun saklanma ve gezinme alanları varmı? bu yorumu okuyunca ben sarı prensesler saldırgan bir balık diyebilirim ama 2 erkek 7 dişinin yanında 1erkek 5 dişi yunus 1 erkek 6 dişi beyaz prenses 1 erkek 3 dişi kalico 1 erkek 3 dişi borley 1 erkek 4 dişi mavi prenses 2 erkek 6 dişi iceman 3 vatoz bir akvaryumda yaşar mı? Elbette yaşar akvaryum boyutları 160X60X50 50 Kg taş var 2 adet buyuk mango kökü şimdi burada hiç kavga olmuyor ve yavru almak için uğraşmıyorum çünkü yakalamak zor oluyor ama en az 30-40 kadar yavru kayaların arrasında geziyor. Şimdi sizce sarı prensesler saldırganmı?

agresif sarılar

akvaryuma ilk başladıgımda sarı larla başlamıştım akvaruamda hareket arayanlar için biçilmiş kaftan diye bilibir o kadarda asil hayvanlardır.erkegin kızgınlık zamanı geldiginde suratı kararır ve akvaryumda ne kadar balık varsa dişisine yaklaştırmaz bu yüzden sarı prenseslerden yavru almak için biraz büyük akvaryum lazımdır ürkektir  mutlaka yanına başka balık konması gerekir yunuslarla iti geçinirler tafsiyemde o dur

Cinsiyet ayırımı

Arkadaşlar dikkat ediyorum.Herkes 2 erkege 5 dişi yok 8 dişi diyorTamam doğruda önemli olan cinsiyetlerini ayırt edebilmek.Bunun için kendiminde test etmiş oldugu ve %90 verim aldıgım anüs ile vent büyüklügünü karsılastırmak.1. adım:Balıgı ellerimizi ısladıktan sonra kepceyle akvaryumdan elinize alın 2.adım:balıgın karın bölgesini görebileceginiz şekilde çaevirin 3. adım:Balıgın arka yüzgecine baktıgınızda anüs ve vent göreceksiniz.erkek olanların anüs ve vent birbirine neredeyse eşit büyüklüktedir.Dişilerin ise ventleri daha büyüktür.Bide şu sekilde açıklayayım
Balıgın kafası 0o kuyruk=ERKEK
balıgın kafası Oo kuyruk=Dişi
NOT:Bu yöntemi 3 ile 4 cm veya daha büyük S.P lerde deneyebiliriz.Bu arada sudan çıkardıgınız balığı en fazla 1 dakika su dısanda tutun sakatlık olmasın :D.Güzel yavrular almak dileğiyle

Sarp Prenses Beslemeye başladım

Uzun süre canlı doğuran besledikten sonra Çiklet beslemeye başladım. Sarı prenseslerim çok büyük değiller en fazla 5-6cm.'ler.Erkek diye aldığım prensesin alt yüzgecinde yumurta beneği mevcut fakat ağzı daha kararmıyor. İki dişiyi sürekli kovalamaya başladı, dişiler kaçıyor, o sürekli kovalıyor. Bir de Büyük 8-9cm kadar yunusum var sanırım dişi o da erkek prensesi sürekli kovalıyor.

dostum  balıklar doğumdan

dostum  balıklar doğumdan önce ve sonra sıvı salgılar  buda erkekleri kendirne çeker o yüzden onu ayrı bir doğum tankına alsan iyi edersin aksi takdirde dişi yorulur ve ölür

akvaryum agası

sarı prenses su an akvaryumumum agası 2 ahli 2 auratus 2 ıce beyaz kuyruk arasında akvaryumumum dengesi daha önce dişisini öldürmüştü sarı preses için akvaryumcum uysal demişti ama uysal deil arkadaslar hep kuyruk peşindeler

o kadar sert değil

bazı arkadaslar sarı prenseslerin cok sert oldugunu soylemisler.ben buna katılmıyorum.yunus ve iceman le gayet iyi anlasıyorlar.ama agresifligi yerci bi balık olmasından geliyor olabilir.akvaryumda yeteri kadar yer yoksa elbette diger balıklara saldıracaktır.bundan dolayı buyuk akvaryumda beslenmesi gerektiğini düşünüyorum.ayrıca cöpcu yerine magna karta kullanılması daha faydalı olacaktır.saygılarımla...

Baskın balıktan sakının

prenses türlerinden en baskını snow türüdür. gözleri kırmızı kendisi beyazdır. çiklitlerin hemem hepsi baskın türler yanında zayıf ve korkak kalır. Bu prenses için daha önemlidir.Çünki bu balık çok zariftir ben 9 yıldır çiklit besliyorum. üremede ise prensese çok sevdiği kayalık ortam ayarlanmalıdır. yuva yapmayı severler. yavruyu ağzına alıp 9 gün sonra larvadan çıkarlar. yavruları gerçekten çok hızlıdır. 2 dişi erkeğe yeterlidir. 3 günde bir dip suyu çekmede çok fayda vardır. kendinize ii bakın saygılar.. BEKİR DEMİR ANKARA 25.12.2006

seal2678 üye resmi

Akvaryumda Uyuma DİKKAT !!!

Akvaryumunuza sarı prensesle birlikte diğer türlerden de koymayı istiyorsanız seçimizinizi çok iyi yapmalısınız...Bu balıklar aslında çok narindirler ve uyumu bi sağladığınızda saatlerce başındn kalkamayacaksınız...Size bu konuda garanti verebilirim :)
Yanlarına seçeceğiniz balık ne sert ne de narin olmalı!!!Misal olarak yumurtalarını yapıştıranlardan zebra mücevher gibi türler uyum sağlamasında oldukça zorluycaklardır onları.Hatta onları baya hırpalamaları içten değil çünkü sert olduklarından uyu sağlamaları ve üremeleri kısa sürer,haliyle de daha da hırçınlaşırlar...Sarı prenseslerden daha narin balık da alırsanız bölge kavgalarında hırpalanırlar...Bu yüzden ben yunus ahli aysmen gibi türleri tavsiye ediyorum...Özellikle yunuslarla çok uyumlular ve çok güzel görüntüleri oluyor...Bu yüzden çok dikkat etmenizi tavsiye ediyorum...Şimdilik benden bu kadar...İyi seyirler kolay gelsin sizlere...

kirli,bakımsız sanmayın'!!!

Arkadaşlar bu balığın erkeğini alırken bazılarının alt çenesindenden yüzgeçlerine doğru siyah noktacıklardan oluşan net bir kararma gözlemliyebilirsiniz.Bu dişisi olmadan karma akvaryumlarda beslenen erkeklerde olur.Üremeye son derece hazır olduğunun göztergesidir.

aman dikkat!

bu balığı bende güzel rengi için almıştım ama geçen gün mono balığımın kuyruğunu yedi ve balık öldü.geç farkettim diğer balıklarında kuyruklarına saldırınca hemen akvaryumdan çıkardım.tavsiyem kendi türleriyle besleyin karma akvaryum için uygun değiller...

Tyke üye resmi

Erkek sarı prensesteki yumurta beneği

Erkek balığın anal yüzgecindeki sarı yumurta lekesinin ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü?

Bu leke dişinin ağzındaki yumurtaların erkek tarafından döllenmesine yardımcı oluyor. Dişi sarı prenses yumurtladığı yumurtaları toplarken erkek anal yüzgecini yumurtaların bulunduğu yere tutar. Dişi bu beneği yumurta zannederek ağzına almaya çalışır. Erkek balık bu sırada sperm bırakır ve dişide bu spermleri yumurtalarla birlikte ağzına almış olur. Böylece yumurtalar döllenir.

Tyke üye resmi

Dişi sarı prensesin erkeği kandırması

Sadece benim balıklarda mı geçerli emin değilim ama dişi sarı prenseslerim erkekle çiftleşmeye hazır olmadıklarında erkek yanlarına yaklaşınca ağızlarının altındaki yavru kesesini şişiriyorlar. Erkek bunu görünce başka dişiye yöneliyor.

cok güzeller

160 lt'lik akvaryumum var.1,5 yıldır balık beslemeye başladım.karma akvaryumum var.her balımı ozenle sectim ve kucuk alıp kaliteli yemlerle besledim.yaklasık 900ytl masraf yaptım ama en sonunda mayvelerini toplamaya başladım.sarı prenseslerim cok güzel 1 erkek 2 dişi ve ikiside her seferinde 40-50 tane yavru veriyorlar.hepside cok kaliteli bakıklar.suana kadar yaptıhım masrafı cıkardım tabi diher balıklarımla beraber.yani size tavsiyem eğer sağlıklı bi yavru almak istiyorsanız balıklarınızı yavru alın ve kaliteli yemlerle besleyin pişman olmucaksınız buna emin olun.

üretmek kolay ama

Sarı prensesleri üretmek kolay ama satmak veya değerlendirmek zor. Önce üreyen balıkları seviyorsunuz satamıyorsunuz sonra çoğalınca verecek iyi emin yerler arıyorsunuz.daha ürettiğim sarı prenseslerde satamadım .150 -200 yavry oldu insan kıyamıyor.tavsiyem satacaksanız öyle üretin.

Seyir Zevki

Arkadaşlar bu balığı izlemesi bi mükemmel. kumları ağızlarıyla bıkmadan usanmadan taşıması birbirleriyle yaptığı kurlar izlemeye doyamıyorum.biraz hırçınlar ama o kadar kusur kadı kızındada olur değilmi. bence en güzeli sarı prensesler. herkeze iyi balıklar.

satın alma

Bu balığı alırken en çok erkek ve dişi mi diye bakın çünkü 1 den fazla erkek başınızı ağrıtır sürekli yer kavgaları çıkar.Onun için 1 erkeğe 3 dişiden az almamak şartıyla 9 taneye kadar dişi alabilirsiniz.

Çok zekiler

Şunu söyleyebilirim; karma akvaryumunda en akıllı balıkların sarıprenses ler olduğunu gördüm, sürekli araştırmacılık, oyunculuk , efelik onlarda...., seviyorum bu balıkları ..

üretimi çok kolaymış

bu türün üretimi karışık akvaryumda bile yapılabiliyor.Dişi balık yumurtaları ağzına aldığında kursağı şişiyor işte o zaman ayrı akvaryuma alınıyor.Yumurta olunca yem yemiyor.Tek çiftten ilk önce 16 yavru aldım şimdi yine ( 2 ay sonra ) yine ağzında yumurta var 21 gün sonra yeni yavrular olacak.Yavruları bırakınca dişiyi yine karışık akvaryumuma atıyorum.

yavru alamayan arkadaşlara

çok kolay yavru alınacağı söylenen türlerden ki, örneğin sarı prenseseten uzun zmandır yavru alınamamasının sebeplerinden biride kısırlıktır. Uzun süre yavru alınmayan ve yetişkin balıklar küçükken satılsın diye hormonlanmıştır ve renk kazandırılmıştır ama bu arada kısır kalmıştır.. O yüzden balık satın alırken bu tür kısırlaştırılmış balıklardan uzak urun arkadaşlar.. emin oldugunuz yerden balık alınki yavru alabilesiniz.. Svgilerle....

Sarı prenses beslenmesi...

30x40x75 ebatlarındaki akvaryumuma 5 tane labidochromis caeruleus aldım. Afrika cichlidleri konusunda çok fazla tecrübem olmadığı için ilk başta dikkat etmemişim; 4 tanesi labidochromis caeruleus imiş. 1 tanesi ise pseudotropheus lombardoi çıktı. Şu anda hiçbir problem çıkarmıyorlar ve gerçekten harika balıklar. İlk iş yuva yaptılar. Henüz 5-6 cm. civarında boyları var.

Diğer akvaryumumda (bitkili tropik) nereden geldiğini bilmediğim bir omurgasız türüne rastladım ama araştırdığım kadarıyla zararsız. Bu mbuno türü cichlidlerin doğada yedikleri cinsten bir omurgasız (minik salyangozcuklar) türü. Bunlardan toplayıp toplayıp veriyorum. İştahla yiyorlar. Bunun dışında en sevdikleri şey spirulina tabletleri. Bir de ev yapımı bezelte karışımına multivitamin damlalarından ekleyin; olumlu gelişmeleri birkaç günde fark edeceksiniz. Şu anda yuva yapmakla meşguller.

uretmek ıcın rejıme sokun

benıom elımde yaklasık 19 tane sarı prensesım var ve bunları toplu halde aldıgım ıcın erkek sayımda oldukca fazla boyle olunca sureklı rekabetten dısıler zor durumda kalıyordu fakat bundan bırkac hafta once zorunlu bır gezıye cıktım ve balıklarım yaklasık 2 hafta kadar ac kaldılar tabı bu arada su sevıyesındekı 4/1 azalmayıda unutmayalım dondugumde hepsının karnı cekılmıs ve aclıktan canları cıkmıstı neyse hazır su yenılerken akvaryumumun suyunu yarı yarıya taze su ıle degıstırdım ve sıkı bır yemleme yaptım 1-3 saattre bır sureklı ve bunun akabınde 1 hafta sonra tum dısılerım yumurtladı suan ates agız ve mucevherlerımde dahıl akvaryumum yavru kaynıyor yerım kalmadı

B.İ.V.A.M yayımlanan kesin olarak dişierkek ayırma

dişilerin ön yüzgeçleri yuvarlak ağzında az belli olan kese erkekten biraz soluk renkler arka yüzgeçinde büyük sarı noktalar alt siyah şeridi yoktur.Erkeğin ise güzel rengi var kuyruğunda sarı nokta yok aynı zamanda dişiyle erkeği aynı yere koyunca dişide yavaş büyüme gerçekleşir!!!!!

Sarı Prenses İsmi

Lütfen beni bağışlayın..Zira şu anda 2. İSAK toplantısında konuşmacı olan ve anektodlarını o hoş üslubu ile anlatan beyefendinin ismini anımsayamıyorum ancak orada olamayanlar ile paylaşmak istedim....
Bahsettiğim bey yaklaşık 20 yıldır balık üretimi yapan ve chiclidleri ülkemize ilk getirenlerden.... Anısını anlatıyor o gün...Diyor ki...
"Getirdik balıkları, ürettik, her yer balık oldu. Ama kimse henüz balığı tanımıyor , akvaryumcular satılmaz diye almak istemiyorlar.... Biz de chiclid kitabı çıkartalım dedik.Resimli falan... Tanıtıcı olur dedik ama herşey tamam dizgiye gelince matbaacı 'Abi latince isminden kimse anlamaz bu hayvanın ne desek buna acaba? ' diye fikir atınca ortaya ne desek ne desek diye düşünürken , çok zarif ve hoş bir balık... PRENSES gibi... rengi de sarı... SARI PRENSES olsun" demişler... Akvaryumumdaki en hoş türlerden biri olan bu balığın gerçek isim babasının ağzından bu hikayeyi duymak benim için çok hoş bir anı idi.. Sizlerle paylaşmak istedim... (Uygun konu bölümü bulamadığımdan daoğada yaşam ve davranış biçimleri bölümüne attım) İyi Günler Dileklerimle....

Turunculara Dikkat

ben 3 senedir bu balıkla uğraşıyorum bikere turuncu sarı prenses almayı denedim . erkek sarı prensesim turuncu dişiyle çifleşmek istedi fakat çifleşemedi ve öldürdü. siz siz olun sakın erkek sarı prensesle turuncu sarı presesi yanyana koymayın sonra üzülebilirsiniz. İyi seyirler.

KATiLLER

ilk akvaryumum karısık chicklet lerdi.çift olarak Sarı prenses,Yunus,Kaya,zebra,papagan.Hızla balıklarımın kanatları ısırılarak ve gözleri yenilerek öldü.4 çöpçü 1 vatos da karambola gitti.akvaryumda en son hangi balık kalmıştır sizce...

ilk defa alacaksanız

Arkadaşlar ben bu balığı beslemeye başlamadan önce bu sayfalardan çok şey öğrendim. Size tavsiyem eğer sabrınız ve zamanınız çoksa,farklı yerlerden yavru olarak 4-10 tane (akvaryumunuzun hacmine göre)sarı prenses almanız. Eğer büyümüş balıkları alcaksanız eş oldukları kesin olan bir biriyle uyumlu bir çiftle başlamanız ve daha sonra dişi balık eklemeniz. (insanlar para kazanmak için erkek balığı dişi diye çok rahat satabiliyorlar mümkünse balığı ağzında yavrusu varken alın). Herkesin istediği akvaryuma bir gün kavuşması dileğiyle...

anneyi kustururken dikkatli olun

ben 8 aydır sarı prenses besliyorum.Balıklar doğduğu yerden aldım yani doğalıdan beri bendeler.dişi balık yavruları 25-30 gün aralığındaki kuluçka süresi dolunca bırakmadıysa kusturun ama kustururke ağazının kenarnıdan bastırarak yapmayın.bağzen hafif bastırma bile annenin ağazına veya kendine zarar verebiliyor.Ben balığın solungaçlarının altındaki şişkin yere hafifçe dokunmanızı tavsiye ederim.Böyle yapınca anne yavruları hemen püskürüyor ne anneyebir zarar geliyor nede yavrulara.başarılar dilerim

safkan ve kırma

safkan erkek sarı prensesim ile kırma olan dişi sarı prensesin yavruları hangi tarafa benzer bunu çok merak ediyorum.çünkü şuanda elimde bir tane bundan varda.

En Uygun Tür

Bence sarı prensesler, 100 litreden, 500 litreye kadar olan tüm akvaryumlar için mükemmel bir türdür. Emin olun uygun oran bulunduğunda ve doğru bir şekilde beslendiğinde, akvaryumda seyrine doyum olunmaz bir zevk verirler. Akvaryum ortamında asla durmazlar. Sürekli yüzer ve araştırırlar. Kesinlikle tabiatında bölgecilik vardir. Ama kovuklarda mükemmel girişleri cimnastikcileri aratmaz. Emin olun en iyisi en dayanıklısı, oksijensizliğe en tahammüllüsü, budur. Beslenme diyetinin 70% i yosun ve yeşilliktir. Unutmayın....

yamyam

yeni bir akvaryum oluşturuyordum önceden beslediğim yunuslarım yanına 10cm lik bir çift sarı prenses koydum sabah kalktığımda 2 yunusumu ölü diğerinide komada buldum balıkların yüzgeçlerini yemişler ve akvaryumun her yerini kazmışlardı akvaryumcum inanmadı olmaz öyle şey demesine ramen 2.5 balığımı kaybetttim......

Rekor Bende

Hocalar,ben bu zat-ı muhteremlerden 93 tane yawru aldım,bu bir rekor mu yoksa bu hayvan melezmi(sütçü faktörü;)

biraz dikkat

bende iki adet sarıprenses vardı fakat ilk kurdugum akvaryumda bilgisizligimden dolayı kayaları birbirine yapıiştırmamıştım ve kaya altındaki kumu kazıp kendilerine yuva yapmak isterlerken kaya altında kalıp öldüler bu konuda yeni başlayanlara dikkatli olmalarını öneririm

Akvaryumun Efesi..

Ben yaklaşık 10 yıldır akvaryumla uğraşıyorum ve bunun yedi senesi çiklitlerle geçti. Bence sarı prensesler bu türün en güzellerinden biri. Tabi birkaç eksik yönleri de var. Öncelikle tek tür olarak bakıldığında çok ürkek oluyorlar, yem bile yemiyorlar. Fakat onlarla uyum içinde yaşayabilecek türleri koyduğunuzda elinizden yem bile yerler. Ayrıca akvaryumunuz Bol kayalıklı ve bitkili olsun. Bir Ahli, yaşayankaya, iki yunus ve beyaz prensesle birlikte bir erkek ve iki dişi sarı prensesim var ve erkek olan 6 cm boyuna ulaştı. 12-13 cm boyundaki Ahli ve Yaşayankayam ondan çekiniyorlar. Yani tam anlamıyla akvaryumun efesi. Ayrıca kesinlikle akvaryumda dişi varsa ikinci bir erkek koymayın, zira kovalanmaktan yem bile yiyemez. Yem olarak bence kaliteli granül yemler ve bitkisel ağırlıklı yemleri tercih edin. Çok fazla renklendirici yem kullanmayın çünkü balık büyüdüğü zaman rengini kaybediyor.

kusturma yöntemine dikkat

arkadaşlar 4 yıldır sarı prenses besliyorum ve mecbur kalmadıkça kusturma yapmum çünkü balığın ağzını biraz fazla sıkarsanız anne balık ölebiliyor.bunun için size tavsiyem yapıyorsanız bile dikkatli olun!!!!!!

Beslenmeye dikkat!!

1 erkege 7-8 dişi uygundur fakat karma bir akvaryumunuz warsa ikinci bir erkek olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir!Neden derseniz uzun zamandır bu balığı beslemekteyim zamanla erkeklerden birinin karnının cekildiğini ve yemden kesildiğini gördüm! Baskın olan erkek tüm dişilere sahip olmak ister buyüzden bir erkek olması akvaryumda huzuru sağlar!2 limon sarısı erkeğim hastalığa yakalandı ama ikisinide kurtarmayı başardım.Yeni başlayanlar için bu balığı şiddetle tavsiye ediyorum:)) şimdiden iyi seyirler...

Alfa erkeği

Sarı prenses türünde yetişkin 1 erkek en az 3 en fazla 5-6 dişi şeklinde üretim yapılmalıdır. Sarı prenses alınımıda en çok dikkat edilmesi gereken nokta erkek balığın alınımı olmalıdır erkeğin rengini bulmuş, sağlıklı, anal yüzgeçlerinin oldukça koyu varsa akvaryumdaki diğer erkeklere karşı baskınlık (alfa) özelliğinin gözlenmesi gerekir size tavsiyem balığınızı almadan önce gözlemlemenizdir. Dişi balık alımında ise dikkat edilmesi gereken şey renk ve yine akvaryumdaki diğer dişilere karşı dominantlığı olmalıdır. Üretim yapmak istiyorsanız asla akvaryumda birden fazla erkek bulundurmayın bu yavru alma sürenizi birkaç katına çıkaracaktır alfa 1 erkeğin yapabilceklerini hayal bile edemezsiniz. Benim bir erkeğim 1 gün içinde iki dişi ile çifleşti ve ağzında yumurta olan bu dişileri aynı gün içinde rahatsız etmeye devam etti eğer yanlarına yeni dişiler eklemesem anne ve yavrularınıda kaybedebilirdim bu durum açıklıyıcı olmuştur sanırım. Üretim akvaryumu kesinlikle optik bölge sınırları içermelidir 1 erkek akvaryum içinde 1 den fazla yuva edinerek kazabilir balıkları almanız zorlaşıyor diye kaya koymayı asla ihmal etmeyin çünkü bu balıklar kesinlikle saklancak yere ihtiyaç duyar. Dişiler saklandığında ya bu balık hastamıdır nedir diyip onu cama vurarak ürkütmayin her balıkta olduğu gibi bu balıklardada çiftleşme bir oyundur dişinin saklanması bu oyunun sadece bir parçasıdır. Eğer dikatli ve sabırlı iseniz 1 erkekle 1 yıl içerisinde 10 larca kez yavru alabilirsiniz.

Tek sorunları BESLENME!

Merhabalar.Bir çok arkadaşımın da belirttiği gibi, mükemmel uyum sağlayabilen bir balık.Eğer akvaryumunuzda ağızlarıyla taşıyabilecekleri ufaklıkta kum varsa işiniz kolay.Ben bir konuda sıkıntı çektim: Beslenme.Akvaryumumda hemen hemen her renkten balık olunca canlı gözüksünler diye etçil yem atıyordum.Oysa çok büyük bir hata ediyormuşum.Erkekleri hadi yine dayanıklı, ama dişiler hemen kabız oluyor.Hele hele bir de dişi, yavrular sağıldıktan hemen sonra etçil yem yiyorsa bu çok tehlikeli.Benim ölen balıklarım yüzünden çok sıkıntı çekmeme neden oldu. siz önleminizi alın.Etçil yem atbii ki atın ama, 5'de 1 kez at.Balılarınıza bir oyuncak değil, sizinle aynı dünyayı paylaşan bir canlı gözüyle bakmanız dileğimle...

temiz canlı yem,su sertleştirme, tepkiler

Özellikle cichlidler ne kadar bitkisel yem sevselerde canlı yem büyümeleri için çok gerekli ve ben canlı yem vermeye pis olacaklarından dolayı korkuyordum ta ki 2 gün önce bir dereden en küçük boy sazan yavrularını toplayana kadar. Bu yavruları daha sonra 10lt dinlenmiş suya 0.1 ml metilen mavisi ve yine 0.1 ml acriflavin olan suda 3 saat beklettim ve akvaryuma bırakmaya başladım. çok severek yediler ve çok doğal bir ortam olduğunu hissettim. ve hergün belli miktarlarda her akvaryumda canlı yem olmalı bence. Ayrıca cichlidlerin sevdiği suyu ve ca miktarını ayarlamak için çok az ca sandoz(portakallı değil sade) eklenebilir akvaryum ilk kurulduğunda bactrim ekleyerek profilaksiyle başlayabilir ve mutlaka acriflavinle mantarlara karşı önlem alarak başlanmalı ayrıca metilen mavisi önerilen düzeylerde kullanılmalı. Son olarak balıklarınız keyifsiz ve fazla soluk alıyorlarsa muhtemel bir solungaç iltihabı olabilir ya balığın ağzına şırıngayla yada ki önerilen canlı yemleri metranidazollü suda bekletip sonra balıklara vererek kurtarabilirsiniz son olarak tek yem kullanmaktan kaçının benim önerim tetraprima+tetrabits+tetra rubin+totto antibacterial böylece bağırsak parazitlerini de ekarte edebiiriz sağlıklı balıklar

Üretim için püf noktaları

Sarı prensesleri üretmenin en iyi yolu 10 sarı prenses (2 erkek 8 dişi) alıp ortalama 80-85 cm lik bir akvaryumda 3-4 ay sabrederek tek cins olarak yetiştirmenizdir. Kesinlikle 6 ay içerisinde balık sayınızı 3e katlamış olacaksınız. Yavrular geliştikten sonra diğer uyumlu türlerle (örn. Yunus) diğer bir akvaryum ortamına sokabilirsiniz. Başarılar

DiSİ PRENSES NASIL ANLASILIR

GERCEKTEN BU BALIKLARDA EN ONEMLi OLAN SANIRIM BALIK SATIN ALIRKEN DiSi VE ERKEK AYIRIMI YAPMAKTIR.ERKEKLER GENELDE DiSiLERE NAZARAN DAHA KOYU OLURLAR ,DiSiLERiN AGZININ ALTINDA YAVRULARIN TASINDIGI KESE OLDUGUNDAN BU KESE BALIK 4-5 CM'İN USTUNDEKİ BOYUTLARDA RAHATLIKLA ANLASILABİLİR.

erkek dişi ayırımı

Sarı prenseslerde satın alınırken en zorluk çekilen konu erkek ile dişilerin karıştırılmasıdır.Şayet erkek ve dişi seçerek alınmak isteniyorsa 3-4 cm den küçük ken alınmamalıdır.Bu boydan büyük balıklarda erkeklerde anal yüzgecinde çok belirgin büük bir veya iki nokta oluyor ancak bu nokta(bazen hiç noktası olmayan erkeklerde olabiliyor) dişilerdede olabiliyor, ama hiç bir zaman bir dişi anal yüzgecinde yanyana bir büyük ve yanında küçük bir nokta olmuyor , olursa tek oluyor.Bu şekilde yanlışlıkla dişi veya erkek almamak için erkek balık yüzgeçlerindeki bıçak gibi kesik sivriliğe dikkat etmek lazım ,dişilerde her iki yüzgeçte yuvarlak bitiyor.(3-4 cm den sonra)

erkeğin dişisini seçmesi

Akvaryumda 1 erkek ve 1 den fazla dişi sarı prensesisiniz varsa erkek çiftleşmek istediğinde bir dişiyi muhakkak seçiyor ve sadec onunla ilgileniyor (dişi erkekle ilgilenmesede erkek seçtiği dişinin peşini kesinlikle bırakmıyor) dişi üremeye hazır değil yada üremk istemesse ölüme kadar giden kovalama olabiliyor.Dişide üremye hazır ise yumurtlamaya bir kaç güm kala diğer dişilere karşı eş dişi ve erkek çok saldırganlaşabiliyor, şayet eş dişiden hariç bir tek daha dişi var ise bu 1-2 günde bu dişinin kovalanmaktan dolayı yorgunluğu hat safhaya cıkıyor, böyle bir durumda eş olmayan dişiyi akvaryumda 3-4 gün bir bölme ile ayırmakta yüzgeçlerinin yıpranmaması ve halsiz düşmemesi için gerekli olabiliyor.Bu yapılamıyorsa akvaryuma bol miktarda taşlarla mağaralı saklanma yerleri oluşturulmalı.

bitkisel yemler daha yararlı

sarı prenses türünde bazı hobicilerin tavsiye ettiği gibi yürek,kurt,ciğer vb. hayvansal proteğini yüksek yiyecekler hiç verilmemeli yerine bitkisel proteğine sahip deniz yosunu ve soya gibi bitkilerden hazırlanmış siprulunalı yemler,tetramin,tetra dorogreen ve haşlanmış havuçla,az haşlanmış koyu yeşil ıspanak ağırlıklı olarak verilmelidir.Kesinlikle iddia ediyorum ki balılarınızı tavsiye ettiğim şekilde beslediğiniz taktirde renkler portakal sarısı,formu idial (hayvansal protein alan sarı prensesler soluk renkli,keyifsiz huzursuz ve yağlı olacaklarından yumurtlamalarında problem görülür.)yumurta sayısında artış ve düzenlilik olur.

Kusturma Yapmayın

Sarı Prenses üretmek isteyen arkadaşlara önerim minimum 100 litrelik akvaryumlarında 1 erkeğe en az 5-6 adet dişi bulundurmaları İnanınki 1 erkek 5-6 dişiye rahat rahat yetiyor.Bir önemli unsur da kesinlikle ağzında yavrusu olan dişiyi kusturma yöntemine başvurmayın karma akvaryumda olan yavrulu dişiyi ağzında balıkları bolca gördüğünüz ana kadar tutun balığın son kuluçka dönemin de mümkünse ayrı bir akvaryuma koyabilirseniz göreceksinizki sorunsuz şekilde anne yavruları ağzından bırakacak.sadece annenin ve yavrularının olduğu akvaryumda annenin yavruları ağzından bırakıp ve tekrar geri aiması hatta bazı yavruların annenin solungaçlarından içeri girmeye çalışmaları size çok ayrı bir görsel zevk verecek iyi seyirler.

yavruları kusturma yönyemiyle alın

Bu çiiklit türünü 2.5 yıldan fazladır besliyorum eğer sizde üretmek istiyorsanız öncelikle su sıcaklığının 24- 26 derece olmasına dikkat edin...akvaryumun boyunun minimum 60-70 cm olması gerekir ve en az bir erkeğe 2 dişi düşmesi gerekir...su ana kadar 150 den fazla yavru aldım ve hepsinide kusturma yöntemi ile aldım. Birkeresinde de kendisi çıkarsın diye bekledim fakat kuluçka döneminin 20 -25 gün lmasına karsın aradan 36 gün geçti ve hala bırakmadı ve dişi çok zayıfladı ve az kalsın kaybadiyordum siz siz olun akvaryumunuz yeterince büyük değilse yavruları kusturma yntemiyle 15 -20 gün içinde alın

MİMAR BALIK

ben yaklaşık 1 senedir sarı prenses besliyorum,biraz kısa bir süre ama yinede onları tanımaya yetiyor.ben bu süreç içerisinde bu balığın kendisine uyuyabilmekiçin sürekli bişeylerin altını kazarak orada kendine bir sığınak yaptığını gördüm.Ama bu kadar uraş vererek kazdıkları bir yuvaya başka bir balığın girmrsine dayanamıyor.Benim bir kuhlim (yılanbalığı)vardı ve o onun yuvasına girerek onu atmaya çalışıyordu ve en sonunda dayanamayarak onu öldürdü ama bunlar kendi türleri için geçerli değil.Hepinize bu balığı tavsiye ederim çünkü görnüş olarak güzel ve besleme yönündende kolay bir balık.

Kuluçka süresine dikkat

Sarı Prenses üretimi kolay olduğundan yeni başlayanlar içinde ideal bir balık türü fakat dikkat edilecek bir nokta var:
Bazen anne balık uzun süre boyunca, özellikle küçük akvaryumlarda ,akvaryum şartlarının uygunsuzluğundan dolayı, yavruları azından bırakmıyor. Buda hem anneye zarar veriyor, hemde anne ağzında büyüyen yavruların ölerek sayılarının azalmasına sebep oluyor. Bu yüzden kuluçka süresi dolan anne eğer yavruları bırakmıyorsa kusturma yöntemin denemenizi tavsiye ederim.
Hepinize başarılar...