Sayika cichlid (Archocentrus sajica)

Bir erkek sayika, Aquarium Atlas Vol II
Latince isim:
Archocentrus sajica
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Orta Amerika: Costa Rica
Büyüklük:
Erkekler 12cm, dişiler 8cm
Su şartları:
pH 6.5 - 7.8, GH 5°-15°
En küçük akvaryum:
En az 80cm ve 100 litre
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Yeni başlayanlayanlar için de uygun

Görünüş:
Yüksek sırtlı gösterişli balıklardır. Dişilerle erkekler arasında belirgin renk farklılıkları göze çarpar. Gövdelerinde morun, mavinin ve sarının tonları bulunur. Solungaç bölgelerinde parlak açık mavi bir alan vardır.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler belirgin bir şekilde daha iridirler. Erkeklerde sırt yüzgeçinde tuğla rengi hakimken dişilerde açık sarı yaygındır. Üreme zamanları metalik açık sarı gözleri parlayan dişilerin kafa ve karın bölgeleri siyaha yakın koyu gri bir renk alır.

Beslenme:
Her türlü kaliteli kuru yem. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir. Hayvansal besinlerin yanında bitkisel besinler de verilmelidir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Akvaryumculuğa yeni başlayanlar için de ideal, dayanıklı ve güzel bir çiklit türüdür. Saklanabilecekleri taşlar, kayalar ve köklerle dekore edilmiş geniş karma akvaryumlarda da beslenebilirler. Genelde bitkilere zarar vermezler, buna karşılık üreme dönemlerinde oldukça saldırganlaşabilirler ve yuva yapmak amacıyla seçtikleri bölgenin kumlarını kazabilirler. Uygun bir dekorasyonla, kovuk olarak bir hindistan cevizi kabuğu veya saksı yerleştirilerek kazı ve saldırganlık alanlarını sınırlamak mümkün olabilir.

Üreme:
Çift genellikle bir kovuğun içine yumurtlar. Yumurtalar 2-3 gün içinde açılırlar. Yumurtadan çıktıktan 5-6 gün sonra da yavrular karınlarındaki besin torbasını tüketip yüzmeye başlarlar. Bu dönemde artık yumurtadan yeni çıkmış artemia larvaları ve özel toz yemlerle beslenebilirler. Erkek çevreyi korurken yavrularla daha çok ilgilenen bu dönemde kafa ve karın bölgesi çok ilginç kadifemsi koyu gri bir renk alan dişidir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Çok sevimli

Hobiden uzak insanların bile vücüt formunu ve hareketlerini izleyerek sıradan bir balık olmadığını anlayabildiği, tüm amerikanlar gibi yavrularına sadık iyi birer ebeveyn olan sajicalar, renk değişimleri ile adeta yavru geleceğini haber veriyorlar..

En kolay üreyen cichlidlerden

Bu türü ben yıllarca besledim. En kolay üreyen cichlid türlerinden biri. Yavrularına iyi bakıyorlar. Üreme sırasında özellikle dişinin koyu zemin üstüne açıkparlak renk gözleri muhteşem bir kontrast yaratıyor. Erkekten daha küçük dişi boyuna bakmadan öyle bir saldırganlaşıyor ki... Yavrulara yanaşanın vay haline.

HAYVANSAL PROTEIN SART

eger bu tur bir ciklitiniz var ise mutlaka haftanin 3 gunu hayvansal yemler ile beslemeniz gerekir
bu sayede yavrular 6 aylikken cinsel olgunluga ulasabilirler
yemlemenin onemi buyuktur KARIDES jilet ile kiyilip verilebilir yada
tavuk cigeri hasladiktan sonra ezilerek verilebilir
buyuk parcalar halinde atmayiniz aksi taktirde hazim guclugune neden olur
Dr veteriner hekim ismail ALACA

DAHA BÜYÜK AKVARYUM!!!

Bu balıkların küçük akvaryumlarda beslenmesi oldukça zordur.Yemdem kesilir ve kayaların aralarına saklanmaya başlar.Eğer tek olarak besliyorsanız ve yanına başka bir balık almayı düşünüyorsanız işiniz daha zor.Çünkü
böyle durunlar balık yeni almayı düşündüğünüz balığı birkaç gün içinde öldürür.(ben bunu denedim)