Sterbai çöpçü, Steribai koridoras (Corydoras sterbai)

Corydoras sterbai, Aquarium Atlas Vol. II
Latince isim:
Corydoras sterbai
Eşanlamlılar:
Yok
Habitat:
Güney Amerika; Brezilya, Rio Guapore
Büyüklük:
8 cm'ye kadar
Davranış:
Barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Diğer Corydoras türlerine benzer, ancak kolay değil. Ani sıcaklık ve iletkenlik düşüşleri (yağmur etkisi) üremeyi tetikleyebilir.
Su şartları:
pH: 6.0-7.5, sıcaklık: 23-27°C
En küçük akvaryum:
80 cm
Yüzme seviyesi:
Tabanda
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Sterbai Koridoras koyu renk benekleri ve portakal renkli pektoral yüzgeçleriyle alışılmadık derecede renkli ve güzel bir Corydoras türüdür. Bu güzelliği nedeniyle de nispeten yeni keşfedilen bir tür olmasına rağmen çok çabuk yaygınlaşıp en popüler koridoraslardan biri olmuştur.

Sosyal bir balık olduğu için, en az altı-sekiz balıktan oluşan bir grup halinde, geniş akvaryumlarda beslenmelidir. Temiz ve akıntılı sudan hoşlanır. Tropik bir tür olduğu için ülkemizde yaygın olan komando çöpçüye (C. paleatus) göre daha yüksek sıcaklıklar gerektirir. Oldukça ürkek oldukları göz önüne alınarak akvaryumda bolca saklanma yeri oluşturulmalıdır.

© Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

sterbailer

bu çöpçüler büyükçe daha güzelleşiyorlar. bende sterbai smilis juli panda albino bronz komondo cory var bunlar içinde en dayanıksızı sterbai çıktı. bu balıklar küçükkende çok çelimsizdi. ama büyüdükçe daha güzelleşiyorlar. sterbainin büyüklerindeki protakal rengi çok hoş

Corydoras sterbai

Corydoras sterbai,corydoras'lar icinde en renklilerinden biri diyebilirim.Izmir'de rastlanti eseri buldum ve aldim.Kesinlikle en az 3'lu grup halinde bulundurmak gerekiyor.Kimi zaman toplu olarak akvaryum tabanini dolasiyorlar.Her turlu yemi benimsiyorlar hele Discus bit's lere bayiliyorlar.Akvaryum genis oldugu icin dominant olan birtanesi digerlerinin su an iki hati oldu.Bol bitkili akvaryum onemli,akvaryum cıplak oldugunda kayalara gizleniyorlar neseleri kaciyor.
Saygilarimla