Üç çizgili çöpçü (Corydoras trilineatus)

Corydoras trilineatus, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Corydoras trilineatus
Eşanlamlılar:
Yok
Habitat:
Güney Amerika; Peru; Rio Ampiyacu
Büyüklük:
6 cm'ye kadar
Davranış:
Barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Diğer Corydoras türleri gibi; dişi 2mm çapında iri yumurtalar bırakır
Su şartları:
pH: 6.0-7.5, sıcaklık: 22-27°C
En küçük akvaryum:
80 cm
Yüzme seviyesi:
Tabanda
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Üç çizgili koridoras bilinen en güzel Corydoras türlerinden biridir. Corydoras sterbei kadar renkli olmasa da, desenleri ve biçimiyle güzelliği C. sterbai'dan aşağı kalmaz. Ayrıca bakımı ve üretimi C. Sterbai'dan daha kolay, daha dayanıklı bir türdür.

Bizde iyi tanınan komando çöpçünün (C. paleatus) tersine, C. trilineatus Amazon havzasından gelen tropik bir balıktır, bu nedenle de sürekli 22-27°C arası tropik sıcaklıklarda yaşatılması gerekir. Komando çöpçü ise 14°C'ye kadar direnç gösterebilen, hatta direnç göstermenin ötesinde, düşük sıcaklıklı dinlenme dönemleri gerektiren, rahatlıkla ısıtılmayan oda akvaryumlarında beslenebilecek subtropik bir türdür.

Çoğu Corydoras türü gibi C. trilineatus da sosyal bir balıktır; akvaryumda en az 6-8 balıktan oluşan bir grup oluşturulmalıdır. C. trilineatus, saklanma yerleri oluşturmak şartıyla, Güney Amerika kökenli, yumuşak su seven tropik çiklitlerin akvaryumları için önerilebilecek bir türdür.

C. trilineatus'un üreme davranışları diğer koridoraslara benzer; %40-50 gibi büyük orandaki su değişimleri, sıcaklığı, sertliği ve pH'ı düşürerek yağmur etkisi yapar ve üremeyi tetikler.

C. trilineatus dişisi 2mm çapında, oldukça iri yumurtalarını birer ikişer hep farklı yerlere bırakır. Bir yere yumurta bırakan dişi, önce biraz dinlenir ve tekrar yumurtlamak için değişik bir yer arar. Yumurtaları küçük olan Corydoras türlerinin aksine, C. trilineatus'un bu şekilde dağınık yumurta bırakması, tahminen hem yumurta avcılarına, hem de mantara karşı alınmış bir önlemdir.

Su kalitesi ve hastalıklara karşı hassaslıkları nedeniyle C. trilineatus yavrularını yetiştirmek çok kolay değildir; akvaryum temizliğine ve düzenli su değişimlerine çok dikkat etmek gerekir. İlk iki hafta içinde yavrular, akvaryumda bulduklarına ek olarak, artemia larvası ve mikrokurtla beslenebilir. Sonradan iyice yıkanıp kıyılmış tubifex kurtuna geçilebilir.

© Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Üretim

Bu balıklardan İzmir'de sadece iki tane buldum va aldım.Güney Amerika akvaryumuma geleli iki hafta olduktan sonra üreme hareketleri yapmaya başladılar.Yaklaşık 50 litrelik bir akvaryuma ayırdım.İlk birkaç gün yalnız oldukları ve saklanacakları bir dekorasyon olmadığı için soon derece tedirgin oldular.Yanlarına 3 tane de komando çöpçü ilave ettikten sonra daha rahat davranmaya başladılar.Bir hafta içinde yumurtladılar.27 derece su sıcaklığı,6.5 pH, 5-6 gH suda yumurtalar 40-45 saatte açıldı.