Venüstus (Nimbochromis venustus)

Nimbochromis venustus, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Nimbochromis venustus
Eşanlamlılar:
Haplochromis simulans, Haplochromis venustus
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'nün kumluk kıyı bölgeleri
Büyüklük:
20-25 cm
Davranış:
Türe özel akvaryumlar; saldırgan
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Ağızda kuluçkaya yatıran; 120 yumurta
Su şartları:
pH >7, sıcaklık: 25-26°C
En küçük akvaryum:
120 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Tecrübeliler için
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

çok renkli

renkleri muhteşemdir bu türlerin içinde en renklileridir.piyasada nadir bulunur arkadaşımın vardı kolanisi.uysal balıktırlar insana yakındırlar ben hatta elimle sevdim.akvaryumda beslenecek balıktırlar

venüstüsün akvaryuma alışması

venüstüsler akvaryuma girdiği andan itibaren ne bir korkaklık ne bir stres gayet neşeli ve hareketli oluyorlar yem yemeye bayılıyorlar ve bu konuda diğerlerine göre daha akıllı olduklarını söyleyebilirim.

Bukalemun Venüs

Akuvarist arkadaşlar, yaklaşık 5 yıldır, akvaryumun var. Şu an akvaryumum 500 litre, içinde 6(Dişi)+4(Erkek) adet 15 cm Yunus, 6+1 15 cm Compressim, 3+1 7 cm Sarı prenses, 1+1 12 cm Sarı İmparatorum vede 2 yıldır, Venüsüm yaklaşık 20 cm. İnanın venüs bu faunada en güzel görüntüyü veren balık. Şimdi artıları, yanardöner bir muhteşem sarı zemin üzerine kahverengi zebra deseni vardır, bazen belirginlesir ve balığın kafasındaki metalik mavi renkle bütünleşir, mükemmel olur. Yüzgeçleri, kahverenginin her tonundan (kaliteli yemlerle beslenirse) uçlara doğru turuncudan kırmızıya döner. Çabuk gelişir, arkadaşları ona göre olmalıdır. Bazen dekor ve asabiyet durumuna göre toz ve duman rengine bürünür, zebra deseninden alaka kalmaz, insanı hayrete düşürür, 1 yılda 25 cm'e gelebilir. Eksileri, muhteşem bir çene yapısı vardır geniş ve güçlü, bir kez beslerken parmağımı yakaladı. Eminim ağzına sığabilen her balığı yutar. Dişi almaya cesaret edemedim, şu an akvaryumumda düzen asayiş ve huzur var. Venüs bende sakin sadece arada yunuslarım sataşır fakat cevabı hemen gelir, eğer dişiyi yanına alırsam bence bayağı balıklarım hırpalanır. Eksileride bunlar Tercih sizlerin iyi balıklar....

Diğer türlere dikkat

N. venustus etçil haplochromisler arasında görece en uysalıdır ama yinede şansınızı fazla zorlayıp küçük balıklarla beslemeye çalışmayın. Diğer türleri iyi seçmek kaydıyla karma akvaryumlara uygundur. Özellikle kendisi gibi mavi renkli olan balıklara karşı daha haşin olacaktır. Akrabası olan N. fuscotaeniatus a benzer ama bu balık N. venustus e göre daha sert mizaçlıdır.

Çok Hareketli

Akvaryuma çok çabuk uyum sağlayan balıklardır. Sürekli münakaşa halinde olmalarına rağmen birbirlerine zarar vermezler. Çok seri hareket ederler. Siz onlara yem vermek istediğinizde bunun farkına varırlar ve elinizi akvaryuma doğru uzattığınızda yemi kapmak için zıpladıklarını bile görebilirsiniz. Öyle ki ben yem verirken akvaryumda dışarıya birkaç kere atladıklarına bile şahit oldum. Bu nedenle üst kısmı kapalı olan akvaryumlarda beslemenizde fayda var, bir gün geldiğinizde akvaryum dışında balığınızı yerde bulup üzülebilirsiniz.

venüstüs üretimi hk.

Malavi gölünün bu balığı içerisinde Yaşayankayanın(livingstoni) da bulunduğu nimbochromis familyasına aittir.Bu balıklar akvaryumda diğerlerinden daha hızlı büyüdükleri için arkadaşlarını iyi seçmelisiniz aksi halde teritoryal davranış gösterdiği zamanlarda(çoğu zaman) diğerlerini strese sokabilir.Aslında karma malavi akvaryumlarında çok rahatsız edici bir balık değildir, alınacak en iyi önlem 1 erkeğe 2 dişi şeklinde olmalıdır.Erkekler 12-13 dişiler 9-10 cm boya ulaştıklarında yavru verebilirler.Gerekli su şartları ve uygun dekor (taşlardan yapılmış holler) sağlandığında yavru alınması zor değildir.Yavrularını ağzında büyüten bu hayvanın yavru taşıdığını dişinin yem yememesinden ve solungaçlarının sürekli şişik halde bulunmasından anlayabilirsiniz.Bu olayı gördüğünüz takdirde dişiyi derhal başka bir akvaryuma alın (eğer karma akvaryumdaysa) yavrular eğer hazır ise zaten onları bırakacaktır.Bu esnada dişiyi yavrulardan ayırmanız ve iyi bi şekilde besledikten sonra eski yerine koymalısınız. Yavrular yeterince büyüktür ve küçük hazır yemleri rahat yerler ancak süratli ve sağlıklı büyüme için artemia verilmelidir,filtrasyona ve havalandırmaya özen gösterin...

hızlı gelişir.

Venüstus çok hızlı gelişen bir tür.Satın alırken erişkin hale geldiğinde ulaşacağı boy hesap edilmeli.Sert karakterli bir balıktır.Eşleşme zamanı erkek balık parlak mavi renk kazanır.