Yakop cichlid (Aulolonocara jacopfreibergi)

Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Aulolonocara jacopfreibergi
Eşanlamlılar:
Trematocranus trevori, Trematocranus jacobfreibergi
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'nün kayalıktan kumluğa geçen sınır bölgeleri
Büyüklük:
Erkekler 15 cm'ye kadar, dişiler daha küçük
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Karnivor; etçil
Üreme:
50'ye kadar yumurtayı ağızda kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.5-8.2, Sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
150 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Boyları 2,5 cm iken renklenmeye başlayan erkekler, kendi aralarında çok saldırgandırlar. Çok geniş akvaryumlarda bile büyük bir erkeğin diğerleri üzerinde hiperdominant olduğu görülebilir. Yumurtlamaya hazır olmayan dişilere karşı saldırgan olan erkeğin dikkatinin dağılması için akvaryumda diğer uygun Malawi türleriyle birlikte en az 3 dişi bulundurulması yararlıdır. Direnç gösteremediği saldırgan türlerle bir araya konmamalıdır. Bitkilere zarar vermezler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Muhteşem Renkler

Tanganika ve Malawi balıklarından oluşann akvaryumda bu balığı besliyorum. Mavi ve turuncu renkleri göz alıcı; resimde görüldüğü gibi değil.
Akvaryumda hiç bir saldırgan tutum sergilemedi; diğer balıklarla süper uyum gösterdi.Eğer akvaryumda ölümler görmek istemiyorsanız tek erkek almanızı tavsiye ederim.

Dikkat Yakob Dişisi Her İmparator Türüyle Eşleşir

Eğer akvaryumunuzda yakob besliyorsanız,başka imparator türü beslemeyin ,Diğer imparator türlerine göre red rubin,kızıl alev,sarı imparator gibi pasif saldırganlığa sahip olan yakob erkeği ya rengini kaybedip baskınlığını kaybedecek yada öldürülecektir.her durumda yakob dişileri çok baskın olan Red Rubin erkeğiyle veya kızıl alev gibi sert imparator türleriyle eşlecektir.böylece ırk bozulacaktır.
yakob bir akvaryumda imparator türü olarak tek beslenmeli,çok baskın olmadığı içinde en fazla 4-5 dişi bir erkek olmalıdır,Bilmelisinizki çoğu zaman baskın olan erkekte renk olduğu için baskın olmayan erkekleride dişi zannedebilirsiniz.Bunu dışında genel olarak erkek dişiden gövde ve ağız yapısı olarak büyüktür.Yakob dişisi kuluçkaya yattığı zaman 15-16 gün içinde yavruları ağzından çıkarır,2 ayda bir kuluçkaya yatar,yakob dişişi parazitlere karşı çok dayanıksızdır,kaşınma ve hızlı nefes alma gördüğünüz zaman kaşınan balığı ayrı bir kaba alıp ,kabtaki ısıyı 32-34 dereceye çıkartıp,bir litre suyu birbuçuk yemek kaşığı tuz atıp 5 dakika tuz banyosu yaptırın.Problemli akvaryumunuzunda ısısını
yüzde on artırın,100 litreye 2 yemek kaşığı tuz atın,iki gün sonra akvaryumun 2/3 dip çekin ve taze su ekleyin,daha sonra akvaryuma
büyük bir inşaat çivisi atın ve bu çiviyi 3-4
gün sonra çıkartın,oksitlenme sayesinde bütün parazitler ölecektir.bu bütün cikled çeşitleri için kullanılan en iyi tedavi yöntemidir.