Yelken molly (Poecilia velifera)

Yelken molly, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Poecilia velifera
Eşanlamlılar:
Mollienisia velifera
Habitat:
Orta Amerika: Meksika: Yukatan
Büyüklük:
12cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Zor; yavrular için yosun, toz yem ve artemia
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, sıcaklık: 25-28°C
En küçük akvaryum:
100 cm; iyi gelişme için büyük akvaryum
Yüzme seviyesi:
Orta - Üst
Bakım:
Tecrübeliler için

Doğada nehir ağızlarındaki acı sularda yaşadıkları için tuzlu suya uyum sağlamışlardır. Akvaryumlarına litre başına 2-3 g tuz atmak gerekir. İyi gelişebilmek için geniş ve yosunlu akvaryumlar gerektirirler.

Dar akvaryumlarda erkeklerin sırt yüzgeçleri yelken şeklinde gelişemez. Akvaryum başına bir yetişkin erkek bulundurmak önerilir, aksi halde baskın erkek diğerlerini sürekli hırpalar. Yavrular da yetişkinleri gibi, en az 160 litrelik geniş akvaryumlar gerektirirler. Küçükken artemia destekli, sonradan da özellikle bitkisel yemlerle beslenmelidirler.
©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Tüm canlı doğuranlarla beslenebilir.

Lepistes, velifera, moly, kılıçkuyruk ve salyangoz türlerinden oluşan karma akvaryumumda  sorunsuz olarak yaşıyorlar ve akvaryumumun mücevherleri. 

Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler...

Bu gerçi birçok tür için geçerli ama; zayıf balıkları satın almayın. Suyun yüzeyinde sallananları da almayın. Balığın hareketli, canlı renkli ve yüzgeçlerinin (özellikle de erkeklerin) iri ve sağlam olmasına dikkat edin. Ayrıca alacağınız veliferanın vücudu kalın olsun, ince vücutlular yaşlılarıdır.

çok renkliler

Yaklaşık 15 yıl ara verdiğim aquaristliğime bundan 9 ay kadar önce yeniden başladım. Önce oğlum için ufak bir akvaryum ve 4-5 balıktı. Ancak kendimi bildiğim için 2 ay içerinde eşimi de ikna ederek. 90x50x40 bir akvaryum daha edindim. Filtreleme sistemleri çok gelişmiş ve değişmiş herşey çok daha kolaylaşmış.(Ben babamla her pazar şelale filtrenin süzgeç pamuğunu değiştirir ve yıkardım.Motorun sesine neredeyse komşular gelirdi.)Velhasıl, karma bir tatlısu akvaryumu yaptım. Şu anda büyük akvaryumumda bir çift turuncu, bir çift beyaz, ve birer dalmaçyalı ve alaca dişi veliferam var. Birden fazla erkek velifera olması hiçbir sorun yaratmadı. Hepsi biribirini kanıksamış durumda, sürekli söylenenin aksine ay molylerimle çok iyi anlaşıyorlar. Hybrid'lerim bile var (ancak velifera ve moly melezleri çok çirkin ve özelliksiz gri siyah benekli oluyorlar.Belki de benim melezlerim öyle oldu. Ancak çok dayanıklılar.)Yine sürekli okuduğumun aksine çok kolay ürüyorlar. Veliferalarımı çok seviyorum. Erkeklerin kur yaparken gelişmiş üst yüzgeçlerini kaldırıp dişinin önünde çizdiği yarım daireler iş dönüşü bütün yorgunluğumu alıyor.

erkekleri biraz agresif

iki erkek icin bu balıklara genis akvaryum gerekmekte . kendinden ufak olan ( kılıckuyruk, lepistes vs... ) balıkların kuyruklarını yerler yem yedirmezler bizaman sonrada balıklar zayıflayıp olurler . bu yuzden bu balıkları yalnız yada molylerle besleyin (molylerde hafif tuzlu su sevdiklerinden hicbir problem olmaz) bir erkege enaz3-4 disi olarak bakın eglenceli akvaryumlar dilegiyle .

Balon Velifera Yavruları

Akvaryumumda 2 sarı Balon Velifera, platiler, lepistesler ve neonlar var. Balon veliferalardan aldığım 60 kadar yavru ile birlikte, 4 beyaz velifera yavrusu ve 10 kadar da lepistes yavrusu, doğduklarından beri aynı ortamda büyümeye çalışıyorlar. Ancak diğer çeşit yavrulara hiçbir şey olmamasına rağmen 60 olan Balon velifera yavru sayısı 1 ay içinde 20'ye kadar düştü.
1'er 2'şer yavruları kayberdiyorum ama aynı ortmada bulunan diğer yavrulara hiçbir şey olmuyor.
Ölecek olan yavru, önce diplerde dolaşmaya başlıyor ve yüzerken ya da yüzeye çıkmaya çalışırken sanki ağırlığını taşıyamıyormuş gibi, tüm vücudunu sallayarak ve titreyerek yüzüyor. Daha sonra da öldüğünü görüyorum.
Önceleri yavruları, akvaryumun içindeki bir yavrulukta tutuyor ve indirip kaldırarak, suyunu değiştirmeye çalışyordum. Zaten en çok ölümü bu noktada yaşadılar. Daha sonra akvaryum dışına alarak, ayrı bir kapta 1-2 günde bir suyu devamlı değiştirerek, ölümler yavaşladı, ancak yine de son bulmadı. Bunun sebebi ne olabilir? Daha önce, Balon veliferalardan besleyen ve yavru elde etmiş olan var mı?
Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bol balıklı günler dileğiyle.

velifera

bu baligin bakimi çok kolay black moli ve plati ye çok benzer akvaryumda yalnizca bir erkek veliferanin bulunmasini tavsiye ederim akvaryumunuzun boyutuna göre 5-10-15 kadar besleye bilirsiniz ayrica moli ile birlikte yasarlar çiftlesebilirlerde dayanikli her türlü yem yerler sýk yavrulamazlar beslerken erkekler 1 den fazlaysa dikkat!!!! tahmin edemeyeceginiz seyler olabilir

KOLAY VERİMLİ

VELİFERALAR KOLAY BİR BALIKTIR BİR KILIÇ KADAR VERİMLİ ÇOK YAVRU YAPABİLEN VE NEREDEYSE BİR MOLLY KADAR İRİ YAVRULAYAN BALIKLARDIR.SULARININ AYDINLIK AKINTILI ILIK 25-29 DERECE OLMASI TERCİH EDİLİR BU SICAKLIKTAKİ BERRAK SULARDA AYDA BİR KERE BALIĞIN YAŞINA GÖRE 25 İLE 150 ARASI YAVRU ALINABİLİR. ELİMDE BULUNAN BÜYÜK BİR ALBİNO DİŞİSİ ÜREME VERİMLİLİĞİNİN SON ZAMANLARINDA 200 220 CİVARI YAVRU VE 20-30 CİVARIDA BOŞ YUMURTA ATIYORDU. YAVRULARIN BAKIMI KOLAYDIR ANİ ISI DEĞİŞİKLİĞİ OLMADIĞI SÜRECE YAVRULAR TOZ YEMLERLE VE KIYILMIŞ CANLI YEMLERLE ÇOK ÇABUK BÜYÜRLER.GÜZEL VE CANLI RENKLER İÇİN: DAMIZLIKLAR AYDINLIK FAKAT DİREK GÖZ ALICI IŞIK ALTINDA OLMAYACAK. YAVRULAR ON GÜNLÜKTEN BİR AYLIK OLUNCAYA KADAR GÜNEŞ IŞIĞI GÖREN AKVARYUMDA BARINDIRILACAK, HAVUÇ,ISPANAK,DERE OTU,KIRMIZI ET BİBERİNDEN YAPILAN MAMA KULLANILACAK SONUÇ MÜKEMMEL...

dış etkilere çok duyarlı bir balık

akvaryuma yaklaşan bir şey gördüklerinde dişiler kaçacak yer ararken erkek yelken biçimindeki yüzgeçini kaldırıp o tarafa yöneliyor ve akvaryumdaki molilerle hiç anlaşamıyorlar bol bitkili akvaryumuma benim tesbitim 23 tane yavru bıraktılar ve son derec sağlıklılar

Biraz SaldırgaN

Benim akvaryumumdaki velifieralar biraz saldırgan....Velifiera balıkları aymolilere ve özellikle erkek kılıc balıgına cok saldırgan davranıyor.sebebini bilmiyorum ama özellikel erkek kılıcları hic sevmiyor....

Veliferanın üretimi hakkında

Bilindiği gibi velifera canlı doğuranlar arasında en zor üreyen türdür. Ancak bu türün istediği koşulları sağlayabilirseniz bir lepistesten aldığınız kadar yavru alabilirsiniz. Veliferanın üretimi için en çok dikkat etmeniz gereken nokta akvaryumun büyüklüğüdür. Çünkü velifera ancak büyük akvaryumlarda üreyebilmekte. Üretim için benim kullandığım akvaryum 180 lt'likti. Bunların dışında akvaryumun bol bitkili olması ve akvaryumun sakin bir yere yerleştirilmesi veliferanın üretimi için en önemli unsurlardır. Devamlı önünde koşuşturan insanların bulunduğu bir akvaryumda veliferanın üretimi neredeyse imkansızdır. Bu koşulları sağladıktan sonra akvaryuma 3 erkek 4 dişi koyun bunlardan eş tutanlar olacak ve dişilerinizden biri veya bir kaçı yavrulayacaktır.
Bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
Saygılarımla
e-mail:mer648ilk@yahoo.com

Çeşitlilik, zerafet ve şov...

Veliferalar, özellikle erkeklerinin gelişmiş üst yüzgeçleriyle diğer erkeklere yaptıkları gövde gösterileriyle ve dişilerine yaptıkları kur sırasındaki danslarıyla canlı doğuranlar akvaryumlarına renk katarlar.
Moli cinsindeki diğer balıklarla çiftleşip yavru verebilme özelliğiyle çok çeşitli renk, doku, yüzgeç özelliklerine sahip farklı varyeteler elde etmenize olanak sağlaması da akvaryumseverleri veliferalara bağlayan önemli etkenlerden biridir...