Zebra balığı (Brachydanio rerio)

Brachydanio rerio, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Brachydanio rerio
Eşanlamlılar:
Danio rerio, Cyprinus rerio, Perilampus striatus
Habitat:
Asya: Batı Hindistan
Büyüklük:
4.5 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
400-500 yumurta ince yapraklı bitkilerin arasına bırakılır
Su şartları:
pH yakl. 7, sıcaklık: 18-24°C
En küçük akvaryum:
80 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede
Special notes:
Yeni başlayanlar için de uygun

Doğu Hindistan kökenli hem dayanıklı, hem de güzel sürü balıklarıdır. Düşük sıcaklıklara da uyum sağlayabildikleri için ısıtmasız akvaryumlarda rahatlıkla yaşatılabilir.

Eşine çok bağlı monogamik bir türdür. Aktif ve hareketli oldukları için akvaryumda yeterli yüzme alanına sahip olmalarına dikkat etmek gerekir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Kırmızı zebra danio (GLOFISH)

Laboratuvar ortamında üretilmiş olan kırmızı zebra daniolardan aldım ve çok güzeller.Bunlar, yumurta halindeyken mürekkep balığının genleri enjekte edilmiş olanlar tabi.

ZEBRALARIN YERLEŞTİRLMESİ

YAKLAŞIK BİR SENEDİR ZEBRA BESLİYORUM.ÇOK HARİKA BALIKLAR.ALINIRKEN KESİNLİKLE KENARDA TÜNEYEN BALIKLARI ALMAYIN.BİRAZ ŞİŞMAN OLANLARINI VE HAREKETLİ OLANLARINI ALIN. ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR AKVARYUMA ÇABUK KOYUN.SATIN ALINDIKTAN YARIM SAAT SONRA KUYRUKLARI YIRTILMAYA BAŞLAR. ZEBRA BALIKLIKLARINDA TECRÜBEMLE SÖYLÜYORUM YIRTIKLAR KOLAY KOLAY İYİLEŞMEZ. YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İDEALDİR. ÇOK DAYANIKLIDIR.

zebra üretilmesi hakkında

Öncelikle böyle güzel bir balık çeşidini tercih ettiğiniz için teşekkür ederim. pek az kişinin tercihi olmasına rağmen bitmez tükenmez enerjisi ile devamlı akvaryum içinde gurup dolaşarak biz bu akvaryuma yeteriz diye bağıran bir balık çeşididir.
Zebra yumurta yapan bir balık çeşididir. Yumurtlama işlemini gerçekleştirmek için önce başka bir akvaryuma ihtiyacınız var. Bu öyle büyük bir şey değil. 20 x 20 x 20 cm ölçülerinde olabilir. bu kabın dibini 3 sıra halinde misket ile dolduruyoruz. 2 sırada yeter ama 3 sıra daha iyidir. 15 cm kadar su doldurulacak. sıcaklığı 26 - 27 derece olabilir. fazla akıntı yapmıyacak şekilde hava da verilebilir ama filitre yasak. Yumurtlama kabının 4 tarafını kapatıp karanlık bir ortam elde edilir. Bundan sonra karnı patlayacak gibi dolu olan dişi bu akvaryuma alınır. Yanına iki adet çiftleşmeye hazır, sağlıklı, genç, dinamik iki adet erkek koyulur. Erkekler dişiyi iki taraftan sıkıştırıp yumurtlatmaya çalışır ve onları döllerler. Bu işlem en geç iki günde biter. Arada balıkları kontrol edip işlemin nasıl gittiğini kontrol edebilirsiniz. Yumurtlama işlemi bittiği zaman dişi ve erkekleri normal akvaryuma al. Dibe serdiğimiz misketler balıkların yumurtaları yemesine engel olur ama yumurtadan yeni çıkan yavruları yemesine engel olamaz. Bu yüzden yumurtlama işlemi bittiği vakit dişi ve erkeklerin alınması şarttır.
Yavrular yumurtanan çıktıktan sonra onları diğer yavruları nasıl besliyorsanız aynı şekilde besliyebilirsiniz. Yumurta sarısını çok severler. Eğer yavruları başka bir yere almak isterseniz yavruluğun üstünden güçlü bir ışık tutun. yavrular ışığa doğru yöneleceklerdir. Hepsini toplayıp başka bir yavruluğa aktarabilirsiniz.

Güzel bir balık

Ben iyi bir balık neşeli kıvrak hareketli diyorum ama yavrulamıyorlar

dayanıklı ve kıvrak

zebra balığı ebatlarından beklenmeyecek ölçüde kuvvetli ve kendini koruyabilen bir tür ayrıca lepistes gibi türlere karşı saldırgan olabiliyor.akvaryumuma hareket kattı.

Herkese tavsiye ederim...

Bana kim abi sen biLirsin hangi baLığı aLayım derse benim cevabım beLLidir. Zebra aL üzüLme. Bu baLıkLar bir hayLi dayanıkLıLar ve çok haraketli oLdukLarı için akvaryumda küçük bir sürü halinde oLdukLarında mükemmeL bir canLıLık sağLıyorLar. ÜsteLik yumurta iLe üreyen baLıkLar içinde en koLay döL aLınabiLen baLıkLar bana kaLırsa. Aşağıda bir arkadaşın anLatmış oLduğu misket taktiği iLe ben bir çok yavru aLdım. Ancak yavruLarı besLemekde o kadar başarıLı oLamadım. Tekrar Zebra üretimi iLe iLgiLenmek istiyorum. O zamanLar internet de yoktu BİLYAP da. Şimdi daha koLay oLacak herşey...

Üretim ve besleme

Üretim için 30-40 cm'lik bir akvaryum yeterlidir. Akvaryumun tabanından yaklaşık 5 cm yukarıya tercihe baglı olarak ya iki sıra misket dizilir ya da ağ gerilir. Bu dokulen yumurtaların yenmesini engelleyecektir. Su ısısı 22 dereceye ayarlanır ve 3 erkek zebra bir gün öncesinden bu akvaryuma konulur. Ertesi gun yumurtlamaya hazır zebra akvaryuma konulur ve eger balıklar iyi secilmişse 24 saat içerisinde netice alınır. Çıkan yavrular ilk hafta yumurta sarısı ile beslenir, daha sonra ise artemia ile devam edilir. Bir ay sonra ise canlı yeme geçilir. (Dikkat; Yumurta sarısı fazla verildiğinde mantar yapabilir) Yumurta sarısının hazırlanışı: Bir yumurta haşlanır ve sarısının cok az bir kısmı bir cay bardağı suda ezilerek karıstırılır. Yumurta sarısı dibe çöktükten sonra bir şırınga ile sadece suyundan alınarak yavrulara verilir..