%30luk Su Değişimi

suyu ıkı gunde bır degıstırecegım.
Bu suyuda kaynatayım mı yoksa dırek cesmeden
alıp dınlendırdıkten sonra mı akvaryuma ekleyım.
Tesekkurler...

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

iLAN VERMEK İSTİYORUM AMA BİR

iLAN VERMEK İSTİYORUM AMA BİR TÜRLÜ, NEREYE NASIL YACAĞIMI BULAMADIM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

spot haber

CaN_BaKıR üye resmi

bakteriler ve mineraller....

egemen bey klorlamaya pek güvenmeyin klorlama sırasında muhtemel bakteriler yok olur demişsiniz peki ozaman istanbulun suyunu niye kimse içmiyor bu sularda klorlama sırasında bakteriler ölse bile sular borulardan gecerek geliyor ve bu boruların içinden evimize kadar gelmesi sırasındaki bakterileride hesaba katmak gerek tabi dolayısıyla ne yapılırsa yapılsın bakteri geliyor(azda olsa)....ve ayrıca zararlı bakterilerin yaşaması için yararlılar gereklidir yararlıların yaşaması için zararlılar gereklidir bunuda hesaba katmak gerek
ben bekletmeyi tercih ederim kaynatmayla klor gitmez bunuda unutmayalım az miktarda suda kalan klor bile balık için zararlıdır

Onur Can BAKIR

kaynatmak pratik değildir

Murat Bey,

Akvaryumunuzun hacmi nedir bilmiyoruz ama çok özel durumlar hariç suyu kaynatarak akvaryum için hazırlamak hiç çok zahmet ve enerji harcayan bir iştir. Suda metal zehirlenmesine yol açmamak nasıl bir kapta kaynatıldığı da önemli, en uygunu sıcağa dayanıklı cam veya iç çeperi tamamen çökelmiş kireçle kaplı çelik tencereler.

En kolayı, suyu kaynatmak yerine, musluk suyunu dinlendirmek için ayrı bir akvaryum veya besin maddelerinin saklanmasına uygun kokusuz bir kap almak ve buna suyu çevirip havalanmasını sağlayacak bir iç filtre takmaktır. Böylece birkaç günde klor uçuyor. Hiç hareketsiz suda klor kalıntılarının tamamen uçması haftalar sürebilir. Musluk suyunu dinlenme kabına duştan köpürterek doldurmak da klorun hızlı uçurulması için pratik bir yöntem. Amonyağa bağlı hiç uçmayan kloraminlerin nötralize edilmesi için de ayrıca AquaSafe gibi bir su hazırlayıcının kullanılmasında yarar vardır.

İki günde bir %30 su değişimi demişsiniz, ne amaçla bilmiyorum fakat normalde iki haftada bir %20-25 yeterlidir.

Bir de mineraller konusunda ekleyeceğim var. Suyu kaynatarak kimyasal bileşimini değiştirmek mümkündür çünkü 15-20 dakika kadar kaynatılınca, sudaki geçici sertliği (KH) oluşturan bikarbonat iyonlarına bağlı kalsiyum ve magnezyum tuzları çökelirler. Çaydanlıkların bir süre sonra kireçle kaplanmalarının nedeni de budur. Yani suyu kaynatarak, geçici sertliği sıfırlayabiliriz ancak bu, çoğu zaman akvaryum için iyi veya gerekli değildir. İyi dinlendirilip içine su hazırlayıcı eklendiğinde musluk suyu da işinizi görür.

Başarılar...

kaynatmak ve mineraller vs.

Bu konuda Yasemin hanımın görüşlerine katılmıyorum. Öncelikle musluktan akan suyun içerisinde, balıklara faydalı olabilecek herhangi bir canlı türü bulunmaz. Zaten bulunması muhtemel olan tek hücreliler de klorlama sırasında yokolurlar. Minerallere gelince, adı üzerinde mineral.. Yani yaşayan birşey değil, bu nedenle de kaynatma işlemi sırasında ölmesi düşünülemez. Suyun içerisinde yeralan birtakım tuzlar, ve kireç gibi kimyasallar da buharlaşmadıkları için ne kadar kaynatırsanız kaynatın suda kalırlar. Yasemin hanımın bahsettigi durum damıtılmış ve saf hale getirilmiş sular için geçerli.
Sonuçta ben kendi akvaryumumda kaynatılmış su yerine bekletilmiş su kullanmayı tercih ediyorum çünkü daha ekonomik, ama kaynatmak da çok fazla kaçınılması gereken bir durum değildir. İmkanlar elveriyorsa, ya da acilen su değiştirmek gerekiyorsa su gönül rahatlığı ile kaynatılabilir.
Saygılarımla
egemenc@interpro.com.tr<

su kaynatılması hakk..

Su değiştirmek ve ya akvaryuma su eklemek istediğinizde çeşmeden alacağınız suyu bir bidon vb. içinde kapağı açık bir halde 2 gün bekletirseniz klordan kurtulmuş olursunuz. Ama suyu kaynattığınız takdirde sudaki balıklar için gerekli olan mineral vb. gerekli maddeleri, canlıları öldürmüş olursunuz. Bu yüzden su kaynatmayı tavsiye etmiyorum.
Saygılar

ikisi de olabilir

Her iki metodu da uygulayabilirsiniz. Eger kaynatacaksanız en az 25-30 dakika boyunca kaynatın. Dinlendirecekseniz, musluktan çok sıcak su doldurup en az 2 gün dinlendirim. Deklorinatör de katarsanız bir zararı olmaz ama klor çok çabuk uçan bir madde, iki gun geniş ağızlı kapta dinlenen suda neredeyse hiç klor kalmaz.Kaynatarak da aynı sonuca ulaşırsınız.
Kolay gelsin.:)