Beyazkurt hakkında !

2 Aydır araştırmama ve çeşitli kültürler oluşturmaya çalışmama rağmen hala Beyazkurt oluşumu sağlayamadım. Galiba bunu üretirsem ilk olucam (Türkiye açısından) oysa diğer ülkelerde oldukça yaygın olarak kullanılıyor.
Bir kaç türkçe sitelerde tamamen alıntı yapılarak çevrilen anlatımları görüyorum. Ancak bunun benim için bir anlamı yok eğer beni bir sonuca ulaşamıyorsam.
Bilgisi olanların yardımlarını hala bekliyorum.
Erhan Arslan

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
ozkansomali üye resmi

turkdiscus23 isimli arkadaşımız çokkkk güzel bi yazı yazmış

bu bahsedilen kurt sıradan kurtçuklar değildir

tebrik ediyorum çok güzel bi anlatım olmuş ama püf noktası şu

beyaz kurt kültürü

grindal kurt kültürü

mikro kurt kültürü

bu ürünleri nereden bulabiliriz

beyaz kurt kolay

beyaz kurt uretmenin en kolay yolu kuru fasulye yemegini acikta bir yerde bekletmektir. kokusu biraz rezildir ama emin olun birsürü beyaz kurdunuz olur. heheheh

beyaz kurtlar

Beyaz kurtların üretimini anlatırken \"15-20 kadar sonra kurtları görmeye başarsınız.\" diye bir ifadeniz var bu dakika mı saat mi gün mü? Bu konuya açıklık getirirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler...

Beyaz kurt nasıl üretilir

Merhaba,
Hali hazırda beyaz kurt üreten ve balıklarıma veren bir kişi olarak bu soruya cevap vereceğim.

Evet beyaz kurt yapmak için öncelikle steril edilmiş kurt kültürü bulmanız kesinlikle şart. Forum mesajlarında yazılanan sadece 206 numaralı forum mesajına katılabiliyorum. Diğer 2 mesaj malesef yazıları yazan arkadaşlarca kurt olabilir ama bence beyaz kurt değiller. Beyaz kurtlar aslında ülkemizde doğada belli bir toprak seviyesinin altında bulunabilinir. Çoğunlukla nemli ve karanlılığını sevdiğini düşünürseniz bulabileceğiniz yerleri siz kendiniz düşünün.

Ekte beyaz kurtun üretilmesi hakkında bir yazı bulacaksınız ama imla veya yazım hatalarının kusuruna bakmayın lütfen.

Beyaz kurtlar öğütücü kurtların yakın akrabasıdır. Bu kurtlar balıklar için yüksek değerde protein ve yağ kaynagıdır. Beyaz kurtlar hastalık veya parazit taşımadıklarından deniz ve tatlı su akvaryumlarında rahatça yem olarak kullanılabilirler. Erişkinlerinin boylari 2,5 cm\'ye kadar ulaşabilir ve büyük balıklar ve büyük yavrular için rahatlıkla kullanılabilirler. Beyaz kurtlarin diş yapısı toprak solcanlarınkiyle cok yakındır. Bu benzerlik bir büyüteç yardımıyla daha rahat görülebilir. Üzerindeki halkalar bu hayvanların ilerlemelerini sağlamaktadır. Saydam olmayan beyaz renktedirler doğal ortamları topraklık yerlerdir. İyi hazırlanmış çürümüş bitki, gübre ve toprak karışımında yüksek miktarda beyaz kurt bulundurulabilinir. Bu kurtlar kuru toprakta barınamazlar. Diğer bulundukları yerler rutubetli dökülmüş yaprak altları küçük gölcük ve derelerin kenarlarıdır. Bu kurtlar yüzeye yakın yerleri tercih eder ancak yüzey kuruyacak olursa toprağın derinlerine dogru giderler. Bu olay toprak solcanlarıyla aynıdır ancak çalısmalar beyaz kurtlarin toprak solcanlarindan daha fazla topraga ihtiyaci oldugunu ve pHin kontrol altinda tutulup çok asidik hale gelmemesi gerektigini göstermistir. Üretim genel olarak ögütücü kurtlarla aynidir. Ancak beyaz kurtlar için gereken sicaklik ögütücü kurtlar için gerekenden daha düsüktür beslenebilecek en iyi sicaklik 60F/16Cdir 35F/2Cnin altinda solunumlari durur 75F/24Cde kurtlar ölür.Bu kurtlar baliklarimiz için diger gerekli temel besinleri kisarak verebilecegimiz en iyi yemdir ancak bazi akvaryumcular özellikle disilerde sismanlik yaptigini söylemektedirler. Bu kurtlar su altinda bir kaç gün deniz akvaryumlarindada bir kaç saat yasayabilirler. Ama ne yazikki dibe çöken kurtlar kendini dipteki kuma gömerler bu yüzden baliklar yiyemiyebilir ancak çöpçü, vatoz ve salyangozlar bu hayvanlari saklandikleri yerlerden çikarabilirler bazi tür baliklarda kumlari eseleyerek bu kurtlari yerler. BU yüzden en iyi yöntem ölü kurt vermek veya az miktarda vererek dibe düsüp saklanmasini önlemektir. Böylece baliklar yemin nerden geldigini ögrenecek ve daha hizli tüketecekler ancak bu seferde büyük baliklar küçük baliklari korkutup yem yemelerine engel olabilir. Bunun çözümüde farkli iki yemleme makinasi kullanmaktir. Yemleme makinasini bos olsa bile yerinden almak gerekir çünkü baliklar yem almak için zýplayip düsmesine neden olabilir. Beyaz kurt özel üreticiler tarafindan üretilip satilmaktadir. Bu kurtlari üretmekte kullanilan en eski yöntem 25in (305mm)*10in (255mm)*3in (75mm)lik sig tahta tepsidir. Bu tepsinin yüksekliginin 3/4ü iyi kalitadeki bahçe balçigiyla doldurulur üstüne bir parça cam konulup bir torbada saklanir. Günümüzde daha modern kutular bulunabilir. Özellikle bos dondurma kaplari, ufak çapli üretim içinde bos yem kaplari uygundur. Kullanilabilecek en iyi kap köpükten yapilmis kutulardir bunlar nemi ve sicakligi muhafaza ettiklerinden dolayi çok kullanislidirlar.Kullanilacak kabin 3/4ü uygun balçýkla doldurulmalidir. Bu kullanilan balçigin türü bulundugunuz bölgeye ve edindiginiz tecrübeye göre degisebilir. Kesinlikle turba kullanmayiniz bunlar genelde asidik madde içerir yada asitte kaynatilarak hazirlanmistir. Beyaz kurtlar nötr veya çak az alkali ortamlarda yasarlar. Ben turba kökenli ve her sarta uygun bir karisim buldum, bu karisim tamamen her bahçede bulunan maddelerden yapildi ve kullanmadan önce steril etmeye gerek kalmiyor. Bu çok iyi çünkü kullanýlan kaplar ve balçik kullanilmadan önce steril edilmesi gerekiyor. Bu anda teknoloji kurtarici oluyor bu isi hiç birsey mikro dalga gibi yapamaz bu herseyi öldürür. Kullanilan balçik nemli olmali ama islak olmamali. Nemde yanlizca yeni sarilmis tütündeki kadar olmali. Nemi korumak için hava almayacak bir torbada saklanabilir ama torbaya hava basmak gerekir. Daha kolay bir yöntemse balçigin üzerini camla kapatmaktir böylece kalan bosluklardan balçik nefes alabilir fazla isik engellenir ve kuruma engellenebilir.Öncelikle üretime baslamadan medyamin içine bir miktar yulaf karistirdim bu kurtlarin medyaya girmesine yardimci olur. Ben pismis yarim patatesi balçigin üzerine koyup hafifçe bastiriyorum bu hem havanin etkisini azaltiyor hemde kurtlara yem oluyor. Kap hergün kontrol edilir ve eger patates çürürse veya yenmisse çikartilir. Balçigin yüzeyini biraz kaldirarak alttaki kurtlari kontrol edin eger çok miktardaysa bu kurtlarin beslendigini gösterir. Bundan sonra yemleme ve hasat etme zamani gelmis demektir. Yüzeye az bir miktar yulaf serpin. Günlük kontrol edin yulaflar gitmisse ve görünürde kurt yoksa biraz daha fazla yulaf ilave edin . Eger yemler yenilmemisse bunlari bozulmadan toplamak ve yüzeyi karistirmak gerekir. Gerekli yem düzeyine ulastiktan sonra üstteki korumayi kaldirin birçok kurdu yem yerken bulacaksiniz bu kurtlari cimbizla veya camla kaziyarak toplayabilirsiniz. Bu kurtlar çok hassastir kisa bir süre sonra kendilerini balçýga gömerler.Yulaf disinda baska yemlerde kullanilabilir sebze parçalari,az sütle islatilmis kuru beyaz ekmek,kuru kedi köpek yemleri ve süt tozu kullanilabilir. Hiç bir zaman asiri yemleme, balçik alma, verilen yemleri hemen geri toplama islemleri yapilmaz. Kurtlar uzun süre yemsiz idare edebilir ama tarlaniz kurursa hepsi ölür. Eger tarlanizi çok islatirsaniz kurtlar balçigin üzerine çikar belkide kutunuzdan tirmanir. Eger bu duruma kisa sürede çagre bulmazsaniz kurtlar ölür ve kötü koku yaymaya baslar karistirmanin hiç bir zaman kurtarma garantisi yoktur.Kurtlari tarlanizdan almanin iki yolu vardir .
1) Yüksek güçlü bir isiticiyla kutuyu isitirsiniz böylece kurtlar balçigin üst kisminde toplanir ve burdan rahatça alirsiniz.2) Bir miktar balçik ayri bir kaba alinir ve balçigin üzerine kadar su konulur 10 dk. sonra kurtlar yukariya doðru çikar ve topak olusturur bu sekilde toplanir. Kurtlar alindiktan sonra balçik kurutulur veya süzülüp içine yem eklenip tarlaya geri konulur. Ileryen zamanda tarlanizin verimi ve sagligi kullandiginiz kutunun boyutuna göre degisir. Ben 1 yildan daha uzun bir süre yem kutusu kullandim ancak bu küçük gelmeye basladiktan sonra köpük kutuya geçtim. Yeni tarlanin hazirlanmasi üstte anlatilan yollarla yapilir. Büyük bir tarladan normal sartlarda 2-3 hafta sonra hasat yapilabilir ama kosullar kurtlarin istedigi gibiyse 1 hafta sonrada baslanabilir. Bütün canli yem üretiminde oldugu gibi 2 veya 3 tane hazir tarla bulunmali ve bunlari degistirerek kullanmali beslenmeleri için gerekli zaman verilmelidir ve eger tarlalardan biri kaybedilecek olursa eski tarla atilmali yeni bir tarla hazirlabmalidir.Beyaz kurt yetistirilirken en büyük engel zararli hayvanlarin bu kurtlari sarmasidir. Verdiginiz yemler meyva sinekleri için çekici gelebilir bu yüzden kurtlarinizda zarar görür. Eger kapagi kaldirdiginizda uçusan siyah sinekler görüyorsaniz bunlari kovalayip tarlanizi bir kapakla kapatin ve daha soguk bir yer koyun bu sineklerin tarlaniza olan ilgisini azaltacaktir bu genelde çok kötü bir durum degildir. Sikica kapatilmis bir kapak veya koruyucu ve havalandirma için açilmis deliklerde sinekler ve hasaratlar için engelleyici olamaz eger ki delikler girebilecekleri kadar büyükse. Bir diger zararli ise küçük kurtlardýr. Bunlar yüzeyde hareket eden küçük ince noktalar olarak görünür nem bunlarin olusmasina sebeptir tarlanizin azda olsa kurumasina izin vermeniz bunlardan kurtulmaniza yetecektir. Bazende daha büyük kurtlarin yüzeyde kaçistiklari görülür bunlarda normalde balçýk içinde yasayan kurtlardir. Bunlardan kurtulmak için balçik derin bir suyun içinde uzun süre tutulur ve bu kurtlar yüzmeye baslar burdanda bir kepçe yardimiyla veya suyu dökerek bu kurtlari uzaklastirabilirsiniz bu kurtlar yüzeyde beslenen baliklar için yem olarak kullanilabilir. Daha sonra balçik süzülerek tekrar kutuya konulur.En son problemde küftür. Bazen yüzeyde kalin bir tabaka halinde küf veya mantar gözlenebilir bunun sebebi fazla yemyeme veya toprağın steril olmamasidir. Balçigi karistirmak veya üzerine yeni balçik ekleyip 8-10 gün yem vermemek bu sorunu çözer ancak nem nedeniyle yeniden bir süre sonra yenisi olusacaktir.

Saygılarımla,
turkdiscus@ttnet.net.tr<

Peki, Bu kurtların adı ne ?

Beyaz kurt hakkında araştırmalarım devam ederken, bir çok ortamda BK elde etmeye çalışıyordum, daha sonra plastik kabımın kenarlarında Beyaz renkli ve kenarlarda tırmanmaya çalışan kurtları farkettim, Batur beye göre bunlar BK değil , öyleyse bunların adı nedir ?
Neyse, Batur beyin anlattıkları bir çok yabancı kaynaklı sitede mevcud,
Batur Bey bize bir miktar kültür satarmı acaba ?
Saygılarımla

Lütfen bizede bildirin

Beyaz kurtların oluşunun ve üretimiyle ilgili aldığınız bilgileri bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Çünkü bunu bekleyen onlarca kişi var.
Saygılar,

Beyaz Kurt

Merhabalar,
Sizin ve kendimin adına çok sevindim çünkü ben de uzun bir süredir bu kültürün nasıl oluşturulacağını araştırıyordum. Eğer bu konudaki bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

oratoran üye resmi

Beyaz kurtlar forum notlarında saklı

Merhabalar,

Uzun süredir bu forumları takip ediyorum ve bugüne kadar soru sorma/cevap verme ihtiyacı hiç duymamıştım. Beyaz kurt üretimi/yetiştirilmesi hakkında bilgi bulamadığınızı okuyunca aklıma eski forum notları geldi. Şimdi size birkaç refno vereceğim; bunlardan 206 refno\'lu mesajda evde beyaz kurt yetiştirmenin en kolay yolu yazıyor.
Eski notların işinize yarayacağını umuyorum.

Referans numaraları: 206 + 207 + 3591

Buldum...!

Kurt kültürünün nasıl oluşturulacağını buldum, bana aldukça mantıklı geldi ancak biraz zamana ihtiyacım olacak.
Kültürü arayan arkadaşlara başarılar dilerim.

Şöyle anlatayım...

Burada anlatmam biraz hazırcılık olacak, oysa ben onlarca siteyi günlerce araştırıp, üstelik bir şey bulamışken pekala;
Öneclikle size en yakın olan mandıradan yani peynir, yoğurt yapılan imlathanelerden hiç bir işlem görmemiş süt alyorsunuz. ( Çiğ süt )Kesinlikle soğutulmuş olmamalı, Sonra 5 dakika dolapta bekletiyorsunuz sonra sütü bir kaba koyuyorsunuz. Bir bardakla sütü biraz yüksekten sürekli aktarıyorsunuz. 3-5 dakika sürüyor taki süt köpürene kadar. Sonra sıcak bir ortama bırakıyorsunuz. 28-30 derece, normalde süt içerisinde yumurtalar mevdut. 15-20 kadar sonra kurtları görmeye başarsınız.
Diğer bir yöntem ise bir miktar at gübresi temin etmeniz gerekli, gübreyi su içerisine bırakın ve karıştırın. kısa sürede dibe çökecektir.
bir hafta içerisinde beyz kurtları görmeye başlarsınız. Bu yöntemde ışık şart. Besleme ve üretim yöntemlerini www.thekrib.com< dan öğrenebilirsiniz.
Başarılar

Araştırmaya devam

Yardımınız için teşekkür ederim.Prof. Dr. Yalçın Şahin\'in kitabında ilk kültürün nasıl elde edildiği yazıyormu acaba ?
Bir çok yabancı sitede kültürü oluşturmak için değil üretmek için yöntemler anlatılıyor.
Site sahibi en sonunda elinizdeki kültürü hazırladığınız ortama yerleştirn diyor.
Bu kitabı araştırıcam, Teşekkür ederim.

Ancak kaynak gösterebilirim

2 aylık araştırmalarınıza rağmen bulamadığınız bir konuda size yol gösterebilecek kadar tecrübeli değilim, ama size çok yararlı bir kaynağı önerebilirim. Prof. Dr. Yalçın Şahin\'in \"a\'dan z\'ye Akvaryum\" adlı kitabında beyaz kurt üretimi hakkında (ve daha pek çok konuda) oldukça ayrıntılı açıklamalar var. Bu açıklamalar burada yazamayacağım kadar uzun. Bu kitaptan edinebilirseniz size her konuda çok yararlı olacağını düşünüyorum. Ben çok faydalandım. Başarılar!

araştırmaya devam gibi gözüküyor

İlk kültürün oluşturulması maalesef bu kitapta da yok. Sadece üretim ortamı ve aşamaları anlatılmış. Umarım bulabilirsiniz. Kolay gelsin!

ben tesadüfen ürettim

arkadaşım bende senin gibi çok ugraştım ama bir türlü olmadı, internet sitelerinde ağzı kapalı poşet içerisine konulmuş yiyecek artıkları diye yazıyor ama sanırım sorun poşetin kapalı olmasında ben evde 3 günlüğüne tatile gitmiştim ve çöpü atmayı unutmuştum eve döndüğüm zaman mutfağımda yüzlercesi geziyordu tabi bir yandan sevindim bir yandan üzüldüm size tavsiyem poşetlerin ağzını biraz açık bırakın