Discus ve sorumluluk

Biz burda evde beslediğimiz hayvanları en düşük hangi sistemde yaşatabiliriz tartışması yapmıyoruz.Tecrübelerimiz ve bilgilerimizden yola çıkarak onlar için uygun şartların neler olduğunu anlatıyoruz.Uygulayıp uygulamamak sizin insiyatifinizde ama bizim düşüncemiz bu hayvanların rahat edebilecekleri ortamlarda yetiştirilmeleri.Mustafa bey amacınız büyütmek yada üretmek değil ise 100lt altında beslenir diyorsunuz; elbette beslenir bir insanıda küçücük bir odada yıllarca yaşatabilirsiniz sosyalleşmesini rahat etmesini istemedikten sonra...Hergün %100 e yakın su değiştiriyorlar uzakdoğuda sizin yada birçok discus besleyicisinin böylebir sistemi mevcutmudur?Ayrıca bu balığın sağlıklı birşekilde büyümesini görmek daha sonrada sahip olacağınız bir çiftten yavru almak kadar güzel birşey varmı Allah aşkına....Önemli olan kendi sahip olduğumuz şartlara hayvanlarımızı uydurmak değil onların rahat edebileceği doğal davranışlarını sergileyebilecekleri şartları oluşturmaktır.Eğer bu düşünceye sahip değilse bir insan hiçbir hayvanın sorumluluğunu almamalıdır.
Saygılar.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

düşünceleriniz için teşekkürler...

Tüm arkadaşlara aklımdabeliren fikir karşılığında vermiş oldukları olumlu-olumsuz fikirler için teşekkür ederim. Yanlız ne varki eğer kendimi BİLİNÇLİ AKVARİST ler sınıfına koymasam, düşüncelerimi sizlerle paylaşmak ve sizlerin değerli düşüncelerini öğrenmek yerine.... Sizlerle fikirlerimi paylaşmaz ve o 4 diskusu alıp size göre benimmutluluğum - balıkların mutsuzluğu, bana göre ise benim ve balıkların mutluluğu şeklinde tadını çıkartıdım. Şu an yazımı yazarken başımı biraz sola doğru çeviriyorum ve mutluluklar içerisinde yüzen birçift diskusu seyrediyorum.... Hepinize Teşekkür ederim. Özellikle Mustafa Bey size... Sizin düşünceleriniz sayesinde akvaryumcuda bulundukları ortamdan dahada rahat olduğuna inandığım bir çift disksua sahibim... Saygılar...

bir küçük istek

merhaba değerli arkadaşlar öncelikle herkese sağlıklı discuslar.amacım kimseyle tartışmak değil lütfen beni yanlış anlamayın ben burada sadece kişisel görüşlerimi ima ettim isteyen istedi tankta, itediği şartlarda,istediyi sayıda balık besler bu sizin kararınız ama sn.volkan ayaz ve mustafa korkmaz,dan bir küçük isteğim olacak belki o zaman beni daha iyi anlarlar.bu sitede BİLİNÇ diye bir bölüm var orada BİLİNÇLİ AKVARİSTLER diye bir yazı var orayı okursanız belki beni ve ali beyi daha iyi anlarsınız.saygılarımla.

Bilinç

Arkadaşlar amacım kimseyi küçük tanklarda acı çeken diskuslar sahibi yapmak değil. Böyle bir şey çok sevdiğim bu hobiye saygısızlık olur. 6 yaşımdan beri bu işi çok severek yapıyorum, bilinçsiz ve vicdansız da değilim. Hiçbir mesajımda 100 litrenin altındaki tanklar için 1 çiftten fazla diskus tavsiye etmedim. O bir çift için de çok sık su değişiminin ve iyi ayarlanmış akvaryum şartlarının gerekli olduğunu belirttim. Bana gelince; çok şükür bu şartları yerine getirecek imkana sahibim, evimde kullanılmayan ikinci banyoya 300litre kapasiteli, PHı 6.5e, ısısı 27 dereceye sabitlenmiş bir depo kurdum. İçindeki sump motoru ve 6-7 metrelik su hortumu sayesinde
sadece bir düğmeye basarak üç akvaryumum için de gerekli su değişimlerini sık sık yapmaktayım. Bitkilerim ve balıklarım için gerekli kimyasal takviyesini de asla ihmal etmem. Özetle balıklarımı hakettikleri gibi mutlu ve sağlıklı yaşattığımı düşünüyorum. Hassasiyetinizi anlıyor ve hak veriyorum. Bende kimsenin yanlış bilgilendirilmesini istemem. Bu konuda başka yorum yazmayacağım. Teşekkür ederim.