reçineli suyun discusa etkileri nelerdir

arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var iyon değiştirici reçine kullanılarak yumuşatılan suların discus üzerindeki etkileri kısa ve uzun vadede nelerdir suyun bu şekilde yumuşatılması nekadar doğrudur sonradan suya vitamin ve mineral takviyesi yapmaya gerek varmıdır cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

reçine ve ozmoz

selamlar;
epey bir zaman geçmesine rağmen reçine hakkında ki paylaşımlar halen devam ediyor ve anlaşılan net bir durum yok...
Arkadaşlar ben şu üç konuda bilgi vermek istiyorum.
SODYUM REÇİNELERİ:Sudaki artı yüklü iyonları mağnezyum, kireç gibi iyonları üzerinde toplama sureti ile suyu yumuşatır.Doygunluk noktasında ise tuzlu su ile ve daha sonra tatlı su yıkanır tekrar kullanıma hazır hale gelir ( bizim akvaryum şartlarında kullanmamızda doygunluğa yıllar sonra erişeceğinden sık sık yıkama işlemine gerek yoktur ki her kullanımda sık sık sertlik testi zaten yıkama zamanını gösterecektir.
OZMOZ:Pahalı bir yöntem olmasına karşın en güvenlisidir ama dikkat etmek de gerekir.Ozmoz membranları sudaki tüm iyonları herşeyi filitre eder sarımların arasından sadece su molekülleri geçebilir bu sebeple su nötr yüklü hale gelir bu suya ölü su denir,bu su kendi başına hiçbir işe yaramaz, buradan elde edilen su artı yüklü hertürlü maddeye öyle bir şekilde saldırırki paslanmaz çelik bile kısa sürede çürümesine neden olur bu sebeple bu cihazların tüm aksamları plastik ( pvc ) den yapılır.
Bu suyun direk akvaryuma aşılama yapılmadan verilmesinde tüm organik maddeler dahil herşeyi çürütecektir.Su değişimlerinde düşük miktarda yapılmalıdır.
PH:PH\'ı dengelemek için asit kullanmak çok yanlış bir eylem olur bir organizmaya sentetik madde vermek bana göre yanlış ve unutmamak gerekir ki asit ile tamponlamak sandığınız kadar kolay değildir.Yani 1 lt suya 10 gr asit verirsiniz PH 7 den 6 ya düşer bir 10 gram daha verdiğinizde PH 6 dan 5\'e düşer ama 2 gram daha verdiğinizde birden bire 3\' e düşer nedeni ise su asite doymuştur bu noktadan sonra 1cc bile PH da 3-4 puan oynamanıza neden olur.PH la ilgili olarak organik ürünleri tercih edin...
Discus ideal su değerlerinden ziyade sabit değerlerde olan suyu daha çok sever bu sebeple balıklarınızı takip edin mutlularsa su değerlerinizle oynamayın.
Üretim yapacaksanız su değerlerinizi üreme tankında uzun sürede değiştirmelisiniz.