SU COKCABUK BULANIYOR

MERHABALAR,
YAKLASIK 80CM UZUNLUGUNDAKI AKVARYUMUMA 4-5GUN
DINLENMIS SU KOYMAMA RAGMEN 2-3 ICINDE BULANIYOR.
11 TANE YETISKIN BALIGIM VE CANLI BITKIM VAR AMA
HEMEN BULANIYOR. YEMDEN OLDUGUNU SANMIYORUM CUNKU
GUNDE YIYEBILECEKLERI KADAR 2 DEFA VERIYORUM.
SUYU KAYNATMAYI DENIYORUM. SU DAHA COK BEYAZLIYOR, TUM KRECI SUDA KALIYOR. NE YAPMAM GEREKIYOR?
SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Bakteri nufusunda patlama

Akvaryumunuzdaki bulanıklık cok buyuk ihtimalle bakteri nufusunun aşırı artmasından (bacterial bloom) kaynaklanıyordur. Bu durum Azot döngüsü oturmamış, yeni kurulmuş pekçok akvaryumda meydana gelen normal bir olaydır. Bazı durumlarda akvaryumun suyu öylesine bulanır ki neredeyse süt rengini alır. Balıklarınızın ölmesi de bu arada oluşan amonyak miktarinin çok artmasından ileri geliyor olabilir. Aynı zamanda dirençleri de düştüğü için mantar, beyazbenek gibi hastalıklara da daha yatkın olurlar. Bu durumda yapabileceginiz en kötü şey suya bilmediğiniz kimyasallar eklemektir. Eger yemlemeyi tamamen kesip, iki günde bir %30 oranında su değiştirirseniz bulanıklığın bir haftaya kalmadan yok olacağını göreceksiniz. Korkmayın, balıklarınız 1 hafta aç kalmakla ölmezler. Bulanıklık tamamen yok olduktan sonra, azar azar yemlemeye başlayabilirsiniz.
Başarılar

bulanıklık vs. azot zinciri

Sn.Murat Yetiş ;

Ref.no.3623\'ü dikkate almanızı öneririm.Yeni bir akvaryuma balıkları uzun bir zaman içerisinde azar azar koyun,ve muhakkak su değişimlerini sıklaştırın.

Kolay gelsin.

Taban Malzemesi

Su, bitki vs..

Niçin taban malzemesine bakmıyorsunuz?

aynı sorun bende de...

aynı sorun bende de var acaba içindeki bitkinin cinsinden olabilir mi? Sende ne tür bitkiler var?