Akvaryumun kurulması ve dekorasyonu

İlk gün

Cam akvaryumu ilkönce sakıncasız bir yerde doldurup deneyin. Böylece yıkamış da olursunuz.

Akvaryumu pencere karşısında olmayan ve pencereden doğrudan ışık almayacak bir duvar kenarına yerleştirin. Doğrudan güneş ışığı alan akvaryumlarda aşırı ısınma ve yosunlanma olabilir. Bir odanın en sakin, en gölge köşesi akvaryum için en uygun yerdir.

Akvaryum kum tabanını demir ve minerallerce zenginleştirmek için hafifçe ıslattığınız akvaryum tabanına laterit kumu serpebilirsiniz. Üzerine kum dökmeden önce lateritin kuruyup sertleşmesini bekleyin

Soğuk suyla iyice yıkayıp çalkaladığınız akvaryum kumunu yaklaşık 5cm kalınlığında bir tabaka oluşturacak şekilde akvaryum tabanına yayın. Önden arkaya doğru yükselen hafif bir eğim verin.

Kumu karıştırmamak için, üzerine koyacağınız bir tabağa su dökerek akvaryumu yarısına kadar doldurun.

Akvaryumu koyu renkli taşlar, mopani kökleri ve uygun biçimlerde kesilmiş hindistan cevizi kabuklarıyla kafanızda tasarladığınız gibi dekore edebilirsiniz. Böylece balıklara saklanma yerleri de oluşturmuş olursunuz. Kullandığınız malzemeler kireçli veya toksik olmamalıdır.

Kısa boylu bitkileri öne, uzun boyluları veya hızlı büyüyenleri arkaya dikin. Dikmeden önce kökleri çok uzun bitkilerin köklerini makasla kesip 2-3 cm'ye kadar kısaltın.

Akvaryumu tamamen doldurun. Filtre, termometre ve ısıtıcı-termostatı yerleştirip çalıştırın. Isıtıcı-termostatı, suyun sıcaklığını istediğiniz noktada tutacak şekilde ayarlayın (tropik akvaryumlarda genelde 25° C). Akvaryuma, sudaki klorü ve ağır metalleri nötralize etmek için uygun miktarda su hazırlayıcı preparat ekleyin.

Akvaryuma balık koymadan önce iki gün bekleyin.

İlk günlerde akvaryum suyu bulanık olabilir. Biyolojik dönüşümler başladıkça bir kaç gün içinde su kendiliğinden berraklaşacaktır.

Üçüncü gün

Işıklandırma: Işığı bir saatli şaltere bağlayarak akvaryumun düzenli olarak günde on-on iki saat aydınlanmasını sağlayın.

Akvaryuma ilk balıkları koyun. Bunların dayanıklı ve yosun yiyen türler olması (örneğin lepistes, black molly gibi canlı doğuranlar) tercih edilmelidir. İlk koyacağınız balıların toplam boyları, akvaryumunuzun bir-iki ay sonra biyolojik dengesi kurulduğu zaman kaldırabileceği toplam balık boyunun (yaklaşık litre olarak akvaryum hacmi kadar cm) 1/5'inden fazla olmamalıdır.

Balıklarınıza günde iki veya üç kere, iki dakika içinde bitirebilecekleri kadar yem vermeye başlayın. Akvaryumu çok çabuk kirleten fazla yemlemeden kaçının. Hem besleyici değeri, hem de akvaryumda biyolojik dönüşüm zinciri içinde değerlendirelemeden birikip kirlilik yapan maddelerin azlığı açısından kaliteli yem kullanımı önemlidir.

İki hafta sonra

Yaklaşık 1/4 oranında ilk su değişimini yapın. Akvaryuma koyacağınız dinlendirilmiş taze suya, litre olarak hacmine uygun miktarlarda su hazırlama preparatı ve demirli sıvı akvaryum gübresi ekleyin.

Daha sonrası

Akvaryumunuzun son balık nüfusunu oluşturmayı aşamalı olarak bir aya yayın. Bir kere balılarınızı tamamladıktan sonra da mümkün olduğu kadar akvaryumunuza dışarıdan yeni balık sokmayın. Her yeni balık hastalık riski demektir. Diğer bir çözüm de, yeni alınan balıkları ayrı bir karantina akvaryumunda bir hafta kadar gözleyip, ancak sağlıklı olduğuklarına emin olduktan sonra esas akvaryuma koymaktır.

İki haftada bir 1/4 - 1/5 oranındaki su değişimlerini ihmal etmeyin. Su değişimlerini yaparken tabanda birikmiş tortuları ve çürüyen bitki artıklarını da alabilirsiniz. Bu arada tek gövdeden yaprak veren ve hızlı uzayan bitkileri bir kontrol edin; su yüzeyine ulaşmış olanları tepeden 20cm kadar aşağıdan makasla kesip kuma dikin. Köklü alt kısmı çıkarıp atabilirsiniz.

Bilinçli kurulan bir akvaryumun işleyen bir biyolojik düzen haline gelip doğal güzelliğine kavuşması 2-3 ay kadar sürecektir.

Balıklarınızın toplu olarak yaşadığı akvaryumunuza kesinlikle ilaç atmayın. İlaçların çoğu, bazı bakteri türlerini yok edip akvaryumdaki biyolojik dengeyi bozarak bu sefer sağlıklı balıklarınızın da hayatını tehlikeye sokar. En iyisi, hasta balıkları teşhis eder etmez küçük bir karantina akvaryumuna ayırmak, gereken ilaçlamayı da orada yapmaktır.