Filtresiz bitkili akvaryumda panda cichlidler (Apistogramma nijsenii)

Soldaki akvaryumda Echinodorus rigidifolius (yaprakları su dışına çıkan), Echinodorus bolivianus (küçük bitki), adını unuttuğum küçük bir nilüfer türü ve Java moss.Sağdaki akvaryumda Japon şemsiyesi, Echinodorus rigidifolius, Cryptocoryne wendtii, Lemna minor ve biraz Java moss.

Odamdaki biyotop yazımla ilgili olarak sözünü etmek istediğim filtresiz bitkili masaüstü akvaryumlarımın resimlerini bu sayfaya ekliyorum.

Bu akvaryumlar magazin yazısında ele alınan ısıtmasız akvaryum gibi kendi içinde önemli bir biyo-çeşitlilik ve besin zinciri barındırma iddiasında değiller.

Ayrıca balıklara doğala yakın bir yaşam ortamı sağlama açısından da oldukça küçükler. Bu akvaryumları sadece filtresiz bitkili arıtıma örnek olarak vermek istedim.

Her bir akvaryumun ölçüleri 60x40x40. Tamamen su doldurmadım, yukarıda 10cm kadar bir boşluk var. Yani kumu da hesap edersek su derinliği 30cm'den az.

Tabanda ince kuvars kum (0.6-1 mm) var. Kumun altında da sürekli çalışan 15 Watt'lık bir ısıtıcı taban kablosu. Bir yapı marketinden aldığım normal bir floresan lambası (2 adet günışığı daylight lambası) akvaryumun 40cm kadar yukarısında asılı duruyor. Ayrıca akvaryumlarda ışıkla birlikte açılıp kapanan birer 15 Watt'lık birer ısıtıcı var. Böylece akvaryumun sıcaklığı sabahtan akşama kadar yaklaşık 22-26 C arasında salınıyor. Bu salınma genelde bitkiler ve sığ su balıkları, özellikle de cüce cichlidler için sağlıklıdır.

Bitkiler ve diğer canlılar:

Soldaki akvaryumda Echinodorus rigidifolius (yaprakları su dışına çıkan), Echinodorus bolivianus (küçük bitki), adını unuttuğum küçük bir nilüfer türü ve Java moss. Diğer canlılar: 5 çift endler guppy, 2 çift Apistogramma nijsenii, minare salyangozu dahil 3 tür salyangoz ve Bolivya kökenli bir tür cüce karides. Cüce karidesler bu akvaryumda tahminen çoğalamıyorlar.

Sağdaki akvaryumda Japon şemsiyesi, Echinodorus rigidifolius, Cryptocoryne wendtii, Lemna minor ve biraz Java moss. Diğer canlılar: 1 erkek 2 dişi Apistogramma cacatuoides, 3 Corydoras trilineatus, 2 çift endler guppy, 3 adet Otocinclus negros.

Suyun pH değerleri şaşılacak kadar düşük: Soldaki akvaryumda 5.5-6 arası, sağdaki akvaryumda 6-6.5 arası. Her iki akvaryum için de kullandığım çeşme suyu aynı (GH yaklaşık 6, pH yaklaşık 7.2). pH düşüşü biyolojik nedenlere, özellikle de suda erimiş karbondioksit miktarına bağlı.

Filtre veya havalandırma olmadığı için canlılardan gelen karbondioksit havaya uçmuyor, suda kalıyor. Bu da pH'ın düşmesine ve CO2 sıkıntısı çekmeyen bitkilerin fışkırmasına neden oluyor. Üstelik güçlü bir ışık olmamasında rağmen. Fakat akvaryumlar az da olsa gün ışığı alıyorlar, bu bir avantaj.

Nitrat soldaki akvaryumda yaklaşık 25 mg/litre, sağdakinde sıfıra yakın düzeylerde. Soldaki nitrat yüksekliğini balık sayısının fazlalığına ve emers bitkilerin azlığına bağlıyorum. Bu akvaryumda iki Echinodorus daha su dışına yaprak çıkartmaya başladı. Su dışı yaprakları arttıkça bu akvaryumda da nitratın düşüp pH'ın biraz yükseleceğini tahmin ediyorum.

 

5
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri Ortalama: 5 (1 vote)
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
aycaneraslan üye resmi

Taban Malzemesi

Gördüğüm kadarıyla tabanda kullandığınız kum oldukça ince genelde  tabanda kullanılan kumun 3-5 mm olmasında bitki gelişimi açısından fayda  olduğu söylenir ve ben de tanklarımda bu şekilde kullanıyorum.Fakat sizin btkilerinizin gelişimi tabandaki kumun oldukça ince olmasına karşı gayet sağlıklı görünüyor.Acaba bu konu hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

tuncali üye resmi

İnce kuvars kum bence en iyisi

Benim kendi tecrübelerime göre kalkersiz ince kuvars kum, 0.6-0.8 veya 0.8-1 mm gibi, en iyisi. Zaten resimdeki akvaryumda cüce cichlidler yüzünden ince kum kullanmaya mecburdum. Kumu ağızlarına alıp tükürerek besin arama alışkanlıkları var, kalın kumda bunu yapamazlar. Ayrıca ikincisi küçük yavruları kalın kumda aralara kayıp ölebilir.

Akvaryum kumu konusunda en beğendiğim kaynaklardan biri Aquaristik ohne Geheimnisse- Olaf Deter<. Almanca biliyor veya çevirme imkanınız varsa mutlaka öneririm.

Kalın kum veya çakıl zamanla aralarının tortu ve pislik dolmasıyla başlangıçtaki havadar ve geçirgen niteliğini yitiriyor. Bu açıdan bakıldığında ince kum daha stabil, daha sürdürülebilir bir çözüm, çünkü tortular genelde 1-1.5 cm’den derine inemiyor. Bu derinliğin altında kum temiz kalıyor ve yavaş da olsa su dolaşımına imkan veriyor. 

Genelde kuvars kumun altına ince bir tabaka laterit veya kil toprağı koyuyorum, ama kesinlikle kuma karıştırmadan. Bu tabaka bir mineral deposu gibi en altta kalıyor.

Olaf Deter kendi sitesinde kumu daha çok mekanik açıdan ele almış. Bir de işin biyolojik yönü var. Minare salyangozu gibi yumuşakçalarla kumda yaşayan türlü kabuklu canlılar ve kurtlar akvaryum kumunu sağlıklı tutmada çok önemli rol oynuyorlar. Bu bence biyotop akvaryumculuğunun en zayıf noktası; gözle rahat görülmeyen bu taban (benthic) canlılarını henüz yeterince tanımıyoruz. Halbuki hem organik geri dönüşüm, hem de besin zinciri açısından vazgeçilmez türler. Bu biyoçeşitlilik konusu bence en az işin mekaniği kadar önemlidir.

Sağlıklı bitkilerin kökleri de kumu sağlıklı tutuyor. Özellikle de yaprakları su dışında büyüyen bataklık bitkilerinin. Bir de tabi farklı bitkiler farklı ortamlara adapte olmuş. Bazıları daha geçirgen, daha havadar bir taban isterken bazılarının kökleri tamamen havasız anaerob çamurlara uyum sağlamış. Fakat benim en sevdiğim, sürdürülebilir akvaryum bitkileri olarak gördüğüm  Echinodorus cordifolius veya rigidifolius ve Cryptocoryne wendtii ince kumda çok güzel büyüyorlar, yeter ki pH 7.5’un üstüne çıkmasın. Hatta 7.0 veya hafif altı olabilirse daha da iyi. Resimdeki akvaryumdaki pH 6-6.5 arasıydı.

aycaneraslan üye resmi

Daha sonradan sıkıntı yaratabilir mi?

Cevabınız için teşekkür ederim.Bu cevabınızla kalın taneli taban malzemesi kullanımı uzun vadede sıkıntı yaşanmasına sebep olabilir yorumunu yapabilir miyiz?Yoksa bataklık bitkileri ve salyangoz tabanı sağlıklı tutmaya yeter mi?Ben kendi tankımda japon şemsiyesi echinodorus türleri ve çok sayıda değişik tür salyangozlar (minare salyangozu da dahil) bulunduruyorum.Cevabınızı bekliyorum.Kolay gelsin.

tuncali üye resmi

Japon şemsiyesi ve Echinodorus beraber pek kolay değil

Güneş ışığı alıp iyi büyüyen japon şemsiyeleri olduğu sürece kumda bir havasızlık ve sağlıksız çamurlaşma sorunu olacağını zannetmiyorum. Çünkü japon şemsiyeleri güçlü kökleriyle kumu çok iyi havalandıran bitkiler. Bu tabi biraz da kumun şekline ve ne kadar kalın olduğuna bağlı olabilir. Benim akvaryumlarımdan birinde 2-3mm çapında kuvars kum var, minare salyangozları için bir sorun olmuyor; rahatça kuma dalabiliyorlar. Yuvarlak kum tanecikleri daha uygun. Yassı tanecikler sıkışıp hareketsiz kalarak sirkülasyonsuz bölgeler oluşturabiliyorlar. Benim gözlemlerime gore japon şemsiyesi yüksek pH derecelerine de dahanıklı. Fakat aynı şey Echinodorus türleri için söylenemez. Echinodoruslar pH yükseldiğinde demir dahil türlü mineralleri alamadıkları için zamanla bozuluyorlar. Ben dayanıklı olarak bilinen Echinodorus türlerini uzun vadede ancak pH derecesi 7.0 veya daha düşük akvaryumlarda sağlıklı yetiştirebildim. Belki çok büyük bir akvaryumda veya havuzda yüzeyin bir bölümü nilüferlerle kaplanarak (pH’ı aşağı çeker) pH dengesi kurulabilir.

aycaneraslan üye resmi

Filtresiz Akvaryumlar

Benim de ilgi alanım filtresiz,doğala en yakın akvaryumlar olduğu için özellikle  sizin odamdaki biyotop çalışmanızdan etkilenerek ve örnek alarak  böyle bir akvaryum kurdum.En kısa zamanda burada paylaşmak isterim.Çalışmalarınızda başarılar...