Tropheus (Tropheus moorii)

Bir çift Tropheus moori, Aquarium Atlas Vol I
Tropheus Moori "Red Rainbow" var. Bew. und Beg. Cichliden Afrikas
Latince isim:
Tropheus moorii
Eşanlamlılar:
Tropheus annectens
Habitat:
frika; Tanganika gölünün kayalık bölgeleri
Büyüklük:
Erkekler 14cm'ye, dişiler 10cm'ye kadar
Davranış:
Türe özel karma akvaryumlar için
Beslenme:
Herbivor; Aufwuchs ve otçul
Üreme:
Yumurtalarını ağzında saklar
Su şartları:
pH 7,8-9.0, GH 12°-20°, 24°-28°
En küçük akvaryum:
Küçük bir gurup için en az 150 cm ve 350 litre
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Görünüş:
Tropheus moori, 30'un üzerinde renk varyasyonu olan, çok beğenilen bir Tanganika çiklitidir. Boyuna doğru genişleyen bir gövde yapıları ve dik bir alınları vardır. Denizlerin mercan balıklarını andıran yavru balıklar, koyu renk zemin üzerine beyaz benekleriyle son derece çekicidirler.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekle dişi arasında belirgin bir görünüş farkı yoktur. Erkek, biraz daha iridir ve daha geniş bir karın yüzgeçine sahiptir.

Beslenme:
Kaliteli kuru yemler.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Küçük bir gurubun kayıp vermeden yaşatılacağı bir akvaryum en azından 1,5 metre büyüklüğünde olmalıdır. Oldukça geniş bir bölgeyi sahiplenen erkekler, kendi aralarında son derece geçimsizdirler. Akvaryum çok büyük olmadıkça, birden fazla yetişkin erkeği biraraya koymak tehlikelidir. Buna karşın, bir erkeğin yanında, 6-10 kadar dişi yaşatılabilir. Fakat dişileri dahi akvaryuma gençken ve olabildiğince aynı anda koymak önerilir. Böylece aralarında zamanla bir hiyerarşi dengesi oluşur. Herkes yerini bilir, patronuna saygı gösterir ve gereksiz kavgalar önlenmiş olur. Akvaryuma sonradan eklenen bireyler genellikle kabul edilmez ve öldürülürler.

Tropheuslar kumları kazmazlar, fakat yumuşak yapraklı bitkileri yerler. Akvaryumlarına Malawi çiklitleri koymak uygun olmaz; Tropheuslarca rakip olarak görülebilirler.

Üreme:
Erkekler poligamiktirler; aynı anda birden çok dişiyle yumurtlayabilirler. Yumurtlamaya hazır çift, akvaryum tabanında biribirinin etrafında daireler çizmeye başlar. Dişi, teker teker bıraktığı oldukça büyük yumurtalarını hemen ağzına alır. Bu sırada erkeğin dölleme açıklığını gagalar ve yumurtlar işte bu sırada dişinin ağzında döllenir. Bir seferde, 10-14 kadar yumurta bırakılır. Dişinin ağzında korunan yumurtaların, açılmalarına kadar geçen kuluçka süresi, 27°C sıcaklıkta yaklaşık 28 gündür. Yavrular annelerinin ağızlarını ilk terkettiklerinde 14-18 mm kadardırlar. Bu boyla, birçok balık türünün yavrularına kıyasla oldukça büyüktürler. Yavrularını büyütebilmesi için dişiyi ayrı bir akvaryuma almaya gerek yoktur; akvaryumdaki diğer yetişkin Tropheuslar, yeterli beslendikleri sürece yavrulara dokunmazlar. Dişi, yavrularını birkaç hafta boyunca daha korumaya devam eder. En ufak bir tehlikede, büyümüş yavrularını bile tekrar ağzına almaya çalışır.

Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz artemia larvaları ve toz yemlerle beslenebilirler. Anne-babaları gibi, yosunlu kayalarda "otlanmaya" başlamaları çok sürmez. İyi akvaryum şartlarında çabuk büyürler. 10-12 ay içinde, erkekler yaklaşık 7,5 cm, dişiler ise biraz daha küçükken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Tropheus moori: Aynı gölde bu kadar çok renk varyasyonu
Tanganika Gölü'nün değişik coğrafik konumlarında Tropheus moori'nin değişik renk varyasyonlarının görülmesi şaşırtıcıdır. Bunun nedeni, gölde kayalık biyotopları ayıran kumluk alanlardır. Kayaların üzerindeki yosunlar ve yosunların arasındaki mikro-organizmalarla beslenen Tropheuslar, kayalık biyotopa oldukça bağlıdırlar. Kumluk alanlarda yaşayan büyük yırtıcı balıklar, Tropheusların bir kayalık biyotoptan diğerine transferine engel olup, birbirinden izole kolonilerin oluşmasına neden olurlar. Böylece biri diğerinden izole bir biçimde evrimleşen farklı koloniler, değişik renk varyasyonları oluştururlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Yerli üretim

Tropheuslar bakımı en zor olan beslenmesine çok dikkat edilmesi gereken bir balıktır.Böyle nazlı bir balığı beslemenin birinci şartı yerli üretim olmasıdır.Çünkü ithal alınan balık hem bakımı daha zor hemde beslenmede çok problemler yaratarak üzücü sonuçlara yol açabilir.

muratyaşar üye resmi

Yemleme

No alternate text on picture! - define alternate text in image properties

Doğadaki en güzel canlılırdan biri tropeus cinsi balıklardır. Beslerken dikkat edilecek tek husus yemlemedir bu balık otçul beslenir kesinlikle protein yemleme yapılmaması gerekir çünkü bloat denilen hastalığa yakalanması artar balık bu hastalığa yakalandığında karnı şişer ve olduğu yerde sallanır.bazı akvaryumcular balığın rengini güzel göstersin diye renkli protein ağırlıklı yemle besliyorlar ama tabi bunun ilacı var. devamlı ilaçlama yaparak onun içindirki dikkat edelim.     saygılar,   

Bence sadece bitkisel

Bence sadece bitkisel beslenmesi doğru değildir.protein ihtiyaçlarının da karşılanması önemli,sadece bitkisel beslediğim balıklarımdan yavru alamazken ,(son 6 aydır) 3  günde bir sadece akşamları ları %50 bitkisel ve %50 protein içeren yem vermeye başladım ve balıklarımın hem renkleri güzelleşti hemde yavru almaya başladım.Balıklar bence ihtiyaçları kadar protein içeren yemden alıyor ,ama yinede thropeus beslenmesi konusunda tecrübeli arkadaşların yorumları önemli...birde balıkları haftanın bir günü hiç yemlemiyorum ertesi gün sadece bitkisel yem veriyorum,hem granul,hemde pul yem.

herkese saygılar

murat gökdeniz

Tropheus'ların satın alınması

Bu güzel türleri almak isteyen arkadaşların imkanları var ise mutlaka yerinde görerek, hobici arkadaşlardan temin etmeleri kendileri için yararlı olacaktır.Önemli olan satın almak değil,akvaryumunuzda sağlıklı bir şekilde yaşadıklarını görmenizdir.Onlara sağlıklı bir yaşam alanı  hazırlamayı unutmayalım.

 

Tropheus besleme

Bence akvaryum hobisinin en güzel türleri.Bu türü beslemek isteyen arkadaşlara tavsiyem, büyük hacimli ve iyi filitre edilen akvayumlarda beslemeleri.yemleme genelde bitkisel olarak düzenli yapılmalı,en az haftada %25 oranında akvaryum suyu değiştirlmeli,

tropheuslarda durağanlık

Epey zamandan beri tropheus besliyorum ve bayağı bir cins besleme fırsatım oldu .Bu mevsimlerde anaç balıklarımızda doğurganlığında bir gerileme yavrularda büyümesinde sorunlar hatta aynı yemleri vermemize rağmen bulot olmaları bu mevsimde yani yaz bitimi kışa girişlerde .Bu işi hakkıyla yapan arkadaşlarla görüştüğümde bu mevsimde şebeke sularına yağmur suları karıştığı için daha fazla klor, kimyevi ilaçlar atıldığı için tropheusların daha fazla etkilendiğini söylediler , bunun için bu mevsimde özellikle tropheus tanklarında ekleme sularını daha fazla dinlendirmeli ayrıca su değişimlerini biraz daha seyreltmeliyiz,, benim düşüncem .Ayrıca çok sevdiğim bu işi iyi yapan arkadaşımın lafı ** Tropheus pimi çekilmiş el bombası gibidir nerede patlayacağı belli olmaz**İşallah bütün arkadaşların tropheusları sağlıklı olur. Saygılarımla.

Tropheus

Bildiğim ,beslediğim ve ürettiğim en karakterli balık . İşi doğru yaptıgınızda tropheus beslemek kadar keyifli ve guel bir tür olamaz .

Duboisi nin üretimi

Duboisi'ler çok zevkli balıklardır.Eger bu balıkları üretmek istiyorsak koloni şeklinde yetiştirmek gerekir.Bu balıkları yaklaşık 1.5 cm ken yada biraz daha küçük iken alıp en az 6 olmak şartıyla büyütmek gerekir.Bu balıklarda büyürken yemleme çok önemlidir.Çünkü bütün balıkların en hassas yeri bağırsaklarıdır.Koloni Duboisi leri yemlerken sık ama az yemlemek gerekir.bu balıklar  bol kayalıkları yerleri severler ama siz üretim için küp koya bilirsiniz ve balıklar daha rahat edecekdir.yaklaşık 1 yaşından sonra yavru vermeye başlarlar.Yumurtaları agzında büyütürler diger balıklar gibi agızlarında fazla yumurta saklamazlargenelde bu yüzden bu balıklar biraz daha diğer balıklara göre kıymetlidir.bu balıklar kesinlikle bitkisel yemle yemlemmelidir.faydalı olabildimse ne mutlu herkese mutlu günler.

Tropheus Türleri Hakkında

Bölüm başlığında tropheus moori olarak tanıtılmakla birlikte Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen türleri Duboisi, Ikola ve Bemba (pemba) dır. Duboisiler yavru iken siyah gövde üzerine onlarca beyaz noktalarıyla çok ilgi çekmekte, büyüdüklerinde bu beyaz benekler kaybolarak geniş bir siyah gövde üzerinde beyaz, sarı karışımı bir şerit oluşmaktadır. Ikolalar ise birçoklarına göre en güzel Tropheus türü olarak tanımlanırlar (Bence en güzel tropheus Ilangi dir). Yine koyu bir gövde üzerinde geniş sapsarı ve kalın bir şeritleri vardır. Bemba ise diğer iki türe göre daha sert ve kavgacı olmakla birlikte benim en Ilangi ile birlikte en sevdiğim Tropheus türüdür. Tip olarak Ikola benzeridir ancak kalın şeridi Ikola gibi sarı değil, kavuniçi bazen de kırmızıdır. Bu arada madem Ilangi bu kadar güzeldi de neden yaygın diye sorarsanız, nedeni Tanganika gölünün Timsah bulunan bölgesinde yaşaması ve bu nedenle diğer türlere göre daha az bulunup daha pahalı olmasındandır.

Tropheus mu var derdin var

Tropheusların bakımı oldukça zor ve sabır gerektiren bi iştir.Öyleki her şeyden strese giriyor ve bloat oluyorlar ve sonucları gerçekten üzücü oluyor.Ben 6 adet ikola ya sahibim ve onlar strese girmesin diye ben strese girdim sinir sahibi oldum.Ama herseye ragmen cok güzel balıklar...

tropheusların beslenmesi

Beslenmede dikkat edilecek husus bu balıkların etçil olmadığıdır bu yüzden bitkisel yemler verilmesi gerekmektedir bu yemlerin yanında haşlanmış ıspanakta menüye dahil edilebilir. Akvaryumda bitkilendirme de çok önemlidir özellikle bu balıkların arada yiyebileceği yosun türleri bulundurmakta fayda var sert yapraklı bitkiler süsleme açısından iyi olabilir ama beslenme açısından asla

yavrulama

Bu balık türü gerçekten akvaryumda üretmeye pek uygun değildir özelliklede bir kaç cinsin bir arada yaşadığı akvaryumlarda. Yavru alabilmek için erkek sayısının 4-5 katı kadar dişi gereklidir. Diğer çiklitlerde olduğu gibi bu balıklardan kesinlikle aynı anda 20-30 yavru almayı beklemeyin çünkü zaten cüsseleri diğerlerine göre ufaktır birde üstüne üstlük görebileceğiniz en büyük yumurtalarda bu türe aittir (yaklaşık 7 mm) böyle olunca dişi ağzına en faazla 5-6 yumurta alabilmektedir. Anne ağzından yavrularını bıraktıktan sonra eğer saadece bu tür yaşıyorsa akvaryumunuzda kesinlikle yavruların diğer büyük balıklar tarafından yenceği korkusu yaşamayın otçul olan bu balıkla yavrularla birlikte rahatça beslenebiliyor. Yavruların beslenmesi için ayrı bir diyet uygulamaya gerek yoktur yetişkinlerin beslendiği yemlerle yavrularda rahatça beslenebiliyor yanlız yemleri biraz ufak boyutlara getirmek gerekiyor. HEpinize bol şans.

singapur balıklarına dikkat

Bu güzel balıklar Türkiyeye maalesef sadece singapur üzerinden giriyor.Orada yapılan hormonlama ve buradaki toptancı akvaryumcuların dikkatsizce ve büyük bir cehaletle bu balıklara yem olarak tubifex vermeleri balıkların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor.Bu yüzden Tropheus alırken akvaryumcuya yeni gelmiş veya henüz torbada olan balıkların alınmaması gerekir. Balıklar en az 3-4 gün dinlendiğinden emin olduktan sonra alınmalı.Üzülerek söylüyorum toptancıların bu balığı satma sitilleri %50 sağlıklı,%50 sağlıksız balıkla karıştırıp torbalamak şeklinde oluyor.Zaten birim fiyatı fazla olan bu balıklar böylece amatöre iki misli fiyata mal oluyor.Bu balığı alırken canlı yemle beslemeyen akvaryumculardan ve hızlı hareket eden balıkları seçmeye dikkat ediniz.Saygılar.