Neon tetra (Paracheirodon innesi)

Latince isim:
Paracheirodon innesi
Eşanlamlılar:
Hyphessobrycon innesi
Habitat:
Doğu Peru: Riyo Putumayo
Büyüklük:
3 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurtalar karanlık ortamlarda rastgele bırakılır
Su şartları:
pH: <7.5, sıcaklık: 20-26°C
En küçük akvaryum:
60 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Kardinal Neon'dan farkı, boyunun biraz daha küçük olması ve fosforlu kırmızı çizginin solungaçlara kadar gelmeyip gövdenin ortasında kesilmesidir. Bakımı Kardinal Neon'a benzer. Taze suya, klora ve kimyasal maddelere karşı hassastır. Üretim için çok yumuşak, turba filtresinden geçmiş asitik su gerektirirler. Yetişkin Melekler gibi büyük balıklarla bir arada tutulmamalıdırlar; yem olabilirler.
©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
rengarenk üye resmi

Yeni Başladım...

Ben de yeni başladım neon beslemeye.İlk önce ''Almasa mıydım?'' diye düşündüm.Ancak her şey akvaryuma alışana kadarmış.Çok güzel bir tür.Hele o birlikte yüzmeleri.Bir sağa,bir sola... İzlemeye doyum olmuyor.Tavsiye ederim.

Neon bakımı

Neredeyse 30 yıldır bu hobimi çeşitli türlerin üretimini yapacak kadar geliştirmiştim.Ancak son 5 yıldır yurt dışında olduğum için ilgilenemiyordum bu nedenle akvaryumlarımı dağıtmıştım sadece 150 lik mobilyalı akvaryumum evde boş duruyordu.Geçen sene küçük kızımın israrı ile tekrar kurdum içinede onun isteği üzerine 30 neon , 4 melek ve 6 cüce vatoz ve 10 çöpçü aldım.Bu arada 20 kök cryptocoryne ve 30 kök anubias barteri de ekledim.Evdekilerin ben yokken ilgilenmeyeceklerinide biliyordum o nedenle pek umudum yoktu. Ancak yaklaşık 1 senedir hertürlü bakımsızlığa ,düzensiz yemleme ve ışıklandırmaya rağmen sadece 3 cüce vatoz,2 melek ve 2 yada 3 neon kaybı dışında sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar.Özellikle neonlara çok şaşırıyorum çünkü yıllarca çok özen göstermeme rağmen 4-5 aydan fazla neon yaşatamamıştım bir seferinde 100 adet neonu 1 haftada kaybetmiştim. Şimdi ise garip bir şekilde çok sağlıklı yaşıyorlar.Korkumdan su değişimi bile yapmadım sadece biraz dip temizliği yaptım ve eksilen suyu tamamladım. Sanırım sakınan göze çöp batıyor bukadar kötü şartlara dayandıklarına göre herhalde evrim geçirdiler:))

Doğal Yaşam Alanı

Balığın doğal yayılma bölgesi Amazon oluşumunun üst bölgesi olup özellikle Peru'nun doğusunda bulunan Rio Putumayo akarsuyu ve kolların en sık rastlanan kesimdir. Ayrıca Kolombiya ve Brezilya'daki bazı tatlısularda da rastlanabilir.

hassas deyiller

neonlar hassaslardır dediler dediler almayalım dediler ama aldık akvaryumumda en sağla balıklarım

Neon tetralarımın yumurta saçma görüntüleri...

Neon tetralarım sürekli yumurta saçıyor. Videosunu çekip paylaşıma sundum. İzlemek yada indirmek isteyen linke tıklayabilir:

http://rapidshare.de/files/11907857/Neontetra-yumurta.wmv.html<

Yem ölçüsüne dikkat!

yaklaşık 15 yıldır bu hobi ile uğraşıyorum, fakat ilk defa neon (15), kırmızı burun (10)ve albino (10)tetralardan oluşan bir karma yaptım. Kısa bir süre sonra lepistesleride ekleyeceğim yanlarına. 100x44x50 cm.lik değişik türlerden 30 kökden fazla bitki ile dekore edilmiş, 27 derecede sabit bir tank hazırladım. Herhangi bir uyum sorunu olmadı, gayet sağlıklı, meraklı bir şekilde yeni evlerini keşfetme derdindeler. Fakat bir seferde çok çok az yem tüketebiliyorlar. Karınları hemen şişiyor ve doyduklarını görebiliyorsunuz. Örnek vermem gerekirse tetra'nın Fresh Delica blood worms yeminin bir adedi bile 35 balığa bir seferde çok fazla geliyor. Yemin 3 gr. lık saşelerde olduğunu belirtirsem, sanırım yemleme konusunda ne kadar hassas olmanız gerektiğini daha iyi anlarsınız. 35 i birden aynı anda hareket ediyorlar, bir anda akvaryum bomboş görünürken, 1 dakika sonra hepsi bulut gibi bir taraftan diğer tarafa geçiveriyor. İzlemesi gerçekten çok keyifli. Oturmuş, kimyası ve değerleri sabir, bakımı düzenli olarak yapılan bir tankta sorunsuız ve keyifle besleyebilirsiniz.

ÇOK NARİN NEON

Ben toplam 100adet bu neon ve kırmızı burun balıklardan aldım. Ve herhangibi bir değişiklikte yani:akvaryumun iç aksesuarınında bi değişikliğinde bile zarar görebiliyorlar ve ölebiliyorlar. Mesela: ben balıklarımı yeni aldığımda iç filtreli motoruma bile bir çoğu kurban oldu çok narin bir balık cinsi. Ama kırmızı burun cins balıklarım 1yıldan beri hiç kusursuz yaşamaya devam ediyorlar. Benden tavsiye eğer neon cins balk alacak olursanız su değişiminde & başka bir problemde bir kaçının öleceğini göz altına alın...
İbrahim uslu BODRUM...

Neon tetra üretimi

Kolay anlaşılabilir olması açısından maddeler halinde yazıyorum, neon tetra üretimi için:
* Akvaryumda başka türlerden balıklar olmamalı, sadece neon tetralar olmalı ve en az 1 yaşında olmalılar.
* Daha önce yumurtlamamış olmalılar. 2. denemeden sonraki yumurtalar boştur. Erkeklerde böyle bir durum yoktur ama dişiler sadece 2 kez çiftleşebilirler.
* Akvaryum bol bitkili olmalı. Özellikle myriophyllum bitkisi, yumurtaları tutması için faydalıdır.
* Büyük akvaryum gerekmez, 20x20x40 yeterlidir. Ben 30x30x50 akvaryum kullanmıştım.
* Sıcaklık sabit olmalı (min. 24-max.26 C), akvaryum loş olmalı, su hareketliliği az olmalı, pH 6-7 arasında olmalıdır.
* Erkek ve dişi üreme dansları yapmaya başladıklarında yumurtlama yakın demektir. Erkek ve dişi birbirine vurup kaçarlar. Daha sonra kaçmamaya başlarlar. Bu hareket çoğunlukla suyun durgun olduğu ve bitkilerin bol olduğu karanlık yerlerde gerçekleşir. Bir süre sonra erkek ve dişi birbirine yapışık halde yüzmeye başlarlar. Dişi kuyruğunun üzerinde kalkar ve 50-150 arası yumurtayı etrafa saçar. Erkek de bu sırada titreyerek döller. Yumurtalar son derece küçüktür, zor görülürler. 3-5 gün içinde çıkan yavrular çok zor fark edilirler. 1 hafta içinde yüzmeye başlarlar ve bu sırada yavrulara yem olarak infusoria verilebilir. Yavrular son derece ince kılçıklardır.

Isıya Dikkat

Bu balıklar ısı konusunda çok hassaslar. Bu nedenle ısıtıcı seçerken çok dikkat edin. Yani kaliteli bir şey alın. Benim ısıtıcı biraz kalitesiz olduğundan ısıyı aşırı derecede yükseltmişti. Bu nedenle ben 15 bireylik sürüden 10 bireyi kaybettim. Dikkat edin ısı 28 derecenin üstüne sakın çıkmasın. 1 saat içinde hepsi ölebilir!!!

üretimi biraz zahmetli

neonların üretimini düsünüyorsanız hiç abartmıyorum önce bir büyütece ihtiyacınız var.neyse:ben üretimi 65 lik bir akvaryumda yapıyonurum.akvaryumun dibini ilk önce cocukken oynadıgınız bilyelerle döseyin bunun sebebi balıklarınız yumurtladıgında inip yumurtaları yiyemesin.ben üretim akvaryumuma 10 cift neon koydum ve her sabah günesin ilk saatlerinde onların birbirlerinin vücütlarına carparak yumurta döktükleerini izliyorum.tabiki elimdeki büyütecle.

Neonlarla birlikte baska hangi tür beslemeli?

Neonların güzelliği parlak renkleri ve grup halinde dolaşmalarındadır. Akvaryumunuzda çok baskın bir tür olursa neonlar genellikle su dolaşım şiddetinin az olduğu bir yerde, hareketsiz biçimde duracaklardır.(tabiki bu sorun büyük tanklar için geçerli değildir) Balıkların kendini göstermesi için canlı doğurganlar ile beslenmesi uygun olacaktır, hem de neonlar canlı doğurganların yavrularına pek zarar vermeyeceklerdir. Bu türlerden oluşan akvaryumda küçük pelet ve pul yem kullanılabilir, yavru ve küçük balıklar için yemlerin ufalanması gerebilir.

Sağlıklı tetra

Neon tetraları alırken ince, uzun olanlar yerine vücudu tıknaz ama kuyruğu ince olanları alın.Aldığnız balığın fosforları dışındaki derisinin koyu renkli olmasına çok dikkat edin; bu balığın daha çok em yediğini dolayısıyla akvaryumunuzda da yiyeceğini ve sağlılı olacağını gösterir

Yüzeyden çöken yemler

Tetralar, özellikle ilk günlerde, çok ürkek olurlar özellikle.Akvaryumumda uzun süre yaşamalarına rağmen yüzeyden platilerle birlikte yemek yiyemiyorlar.Balıklarınızın daha iyi beslenmesi için çok hafif olan iri pul yemler yerine ufalanmış kraker yapısında yemler verirseniz bunlar yüzeyden çökecek ve tetraların yüzme seviyesine inecektir.

KÜÇÜK AMA GÖSTERİŞLİ

Neon balıkları küçüktür ama renkleri fosfor gibi parladığından büyük balıkların arasında bile göze çarpar. benim bu balığı bakmak isteyen dostlara tavsiyem bol otlu akvaryuma koysunlar fazla sert balıklara yem olabilirler ah bir de japonlarla sakın beraber beslemeyin onları ham yaparlar siz en iyisi şu kombinasyonu dikkat edin ve dnlarla birlikte beslemeye bakın: Plati, molly,lepistes diğer renkli neonlar, köpek balığı.....fazla yemlemeyin pul yem kafi
26-27 derece ideal su sıcaklığı havalandırmayı da iyi yaparsınız değmeyin keyiflerine zira benim siyap neonlarla birlikte uyumlu en beğendiğim balıklar......
Birarada onlarcası yüzer bu da göze hoş gelir ama tek zaafı evde kolay kolay üremez artık ölenin yerine yenisini alacaksınız ne yapalım dostça kalın ve balıklarınızı üzmeyin.....
tamer_uysal@mynet.com<

KÜÇÜK AMA GÖSTERİŞLİ

Neon balıkları küçüktür ama renkleri fosfor gibi parladığından büyük balıkların arasında bile göze çarpar. benim bu balığı bakmak isteyen dostlara tavsiyem bol otlu akvaryuma koysunlar fazla sert balıklara yem olabilirler ah bir de japonlarla sakın beraber beslemeyin onları ham yaparlar siz en iyisi şu kombinasyonu dikkat edin ve dnlarla birlikte beslemeye bakın: Plati, molly,lepistes diğer renkli neonlar, köpek balığı.....fazla yemlemeyin pul yem kafi
26-27 derece ideal su sıcaklığı havalandırmayı da iyi yaparsınız değmeyin keyiflerine zira benim siyap neonlarla birlikte uyumlu en beğendiğim balıklar......
Birarada onlarcası yüzer bu da göze hoş gelir ama tek zaafı evde kolay kolay üremez artık ölenin yerine yenisini alacaksınız ne yapalım dostça kalın ve balıklarınızı üzmeyin.....
tamer_uysal@mynet.com<

H&yacute;zl&yacute; Ve Güzel, Neon

Yaklasýk 2.5 aydýr bu baligi bakiyorum.cinsiyetini ayirmasi güç bir balýk.Çok parlak bir balik olmasina ragmen isik sönunce parlakligini bir süre sonra yitiriyor.Ufak bir sarsintiyi hemen hissedip korkuyor.Karma akvaryumlar icin ideal bir balik.Lepisteslerle iliskiye bile giriyor.Her tür yemi yemiyor.Çok güzel bir balik herkese tavsiye ederim.

NEONLARIN ÜRETİMİ

Neon üretiminde ideal çift 9 aylıktan büyük olmalı.Birbirine kur yapan çiftler seçilirse başarı şansı artar.Dişi neon erginleştiginde geniş karın yapısı ile erkeğinden ayırt edilir.Kolay yumurta döker,yumurtaları oldukça ufak ve saydamdır.Yapışkan olmadığından tabana çöker.Yumurtladıktan sonra hızla kendi yumurtalarını yerler.50cmlik bir akvaryum üretim için yeterlidir.Su ısısı 24-25 derece,pH5-6(hafif asidik)olmalıdır.Suyu asitlendirmede torf kullanılabilir.Suya her 5 litreye 2 çay kaşığı tuz atılması tavsiye edilir.Yavrular yumurtadan 24 saat içinde çıkarlar ancak 5 günden itibaren yüzerler.

zor ama zevkli

1 yıldan beri neon besliyorum cok hassas olduklarını öğrendim örneğin su degişiminde...
çok aç gözlü bir balık bütün yemleri kendisi yesin istiyor