Anubias barteri var. barteri

Anubias barteri var. barteri,  Tropica'dan
Latince isim:
Anubias barteri var. barteri
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Batı Afrika
Height:
25-45 cm
Width:
15-+ cm
Light:
Çok düşük-Orta
Temperature:
20-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
5.5 - 9.0 pH
Growth speed:
Çok yavaş
Bakım:
Kolay

Bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Anubias barteri var. nana'dan biraz daha fazla büyür. Nemli ortamlarda suyun dışında da gelişebilir. Yapraklarının yosunlanmaması için akvaryumda gölge bir konuma dikilmelidir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Çiçek

Doğru gübrelendiğinde her ay çiçek açarlar.

oratoran üye resmi

Su dışında büyümesi daha hızlı oluyor

Gözlemlerime göre su dışındaki A. barterilerle su içindekilerle büyük oranda büyüme hızı farkı oluyor. Gerekli nemliliğim sağlandığı akvaryumumda su dışındaki A. barteriler neredeyse 2 haftada bir (yavaş çoğalan bu türler için kısa bir süre sayılır) yeni yaprak verir oldular; tabiki su dışında olan A. barterilerin açtığı çiçekler de görülmeye değer. Bence de bu bitkiler yumuşak suları daha çok seviyorlar (suyumun ph\'ı nötral)

çok dayanıklı bir bitki

Anubias hemen her akvaryumda yetişebilen, fazla ışık gerektirmeyen çok dayanıklı bir bitki. Kalın ve sert yapraklı olduğu için Ateş ağız gibi cichlidler bile bu bitkiye dokunmuyor (yanlız Jack Dempseylerin bu bitkiyi bile yok ettiklerine şahit oldum). Kökler ve yapraklar, gittikçe uzayan merkezi bir aks üzerinden çıkıyor. Bu aksı kesinlikle tamamen kuma gömmemek gerekir çünkü bitki kökleriyle köklere taşlara tutunarak gelişmeyi seviyor. Bu tutunma özelliği sayesinde Anubiaslarla taşları kayaları bile yeşillendirmek mümkün. Yanlız biraz yavaş büyüyorlar. Benim gözlemlerime göre akvaryumun pH değeri yükseldikçe büyüme yavaşlıyor.