Echinodorus 'Ozelot'

Echinodorus 'Ozelot', Tropica'dan
Latince isim:
Echinodorus 'Ozelot'
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Kültür bitkisi
Height:
20-40+ cm
Width:
25-30 cm
Light:
Düşük-Çok yüksek
Temperature:
15-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
6.0 - 9.0 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Çok kolay

Echinodorus schluteri Leopard ile Echinodorus x barthii'nin çaprazlanmasıyla üretilmiş melez bir türdür. Üzerindeki eliptik koyu renk benekleriyle adını benzer post motiflerine sahip Ozelot adındaki bir tür yaban kedisinden almıştır. Körpe yapraklardaki benekler daha koyu renklidir. Diğer birçok benekli yaprakları olanların tersine zayıf ışıklandırılan akvayumlarda dahi beneklerini kaybetmez. Yeni başlayanlar için de uygun dayanıklı bir türdür.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Mineral

Mineral eksikliklerini çok çabuk gösteren bir bitki diğer bitkiler gibi mineralsiz uzun süre dayanamıyor bitkiyi zor yapan bu olabilir... 

üretim

Ben bu bitkiyi bilyaptan alalı 2 ay civarı oluyor.İlk aldığımda büyük yaprakları vardı,daha sonradan yeni yapraklar vermeye başladı,büyük yapraklarda hafif bozulmalar gördüğüm için onları budadım.Sonra bitki büyüme hızını düşürdü ve yandan 2 adet yeni filiz verdi,şimdi akvaryumumda 3 adet ozelet oldu.herkeze basarılar.

hicte kolay bir bitki değil

bundan 3 yıl önce 2 kök aldım ve 3 yıldır uğraşıyorum evet cidden akvaryumda muhteşem görülüyor hatta su üzerine bile cıkıyor ve oldukça büyüyen bir bitki ancak üretmesi oldukça zor ışığı 6-8 saate indirirseniz ve karanlıkta kalmasını sağlarsanız yapraklarını su üzerine uzatıyor ve çicek acması gerekiyor ancak ben hala(6 aydır ) tohum alamadım kulaktan dolma bilgiyle kökü bölmeye denemeyin bitkinizi kaybedebilirsiniz ben ucundan döndüm tecrube yani ayrıca bitkinin alt kısmına saksı çiçeği toprağı(funda toprağı) koyarsanız boyunda ve gelişiminde ki inanılmaz hızı sizde görürsünüz ayrıca bitkileri aralıklı dikmenizde de yarar var