Echinodorus uruguayensis

Echinodorus uruguayensis, Tropica'dan
Latince isim:
Echinodorus uruguayensis
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Güney Amerika; Güney Brezilya, Uruguay, Şili, Kuzey Arjantin
Height:
20-55+ cm
Width:
15-40 cm
Light:
Orta-Çok yüksek
Temperature:
12-26°C; optimal aralık 18-24°C
Water hardness:
Yumuşak-Sert
pH degree:
5.0 - 8.0; optimal aralık 6.5 - 7.0
Growth speed:
Orta
Bakım:
Kolay

Echinodorus uruguayensis piyasada az rastlanan ama daha çok satılmayı hakeden, koyu yeşil yapraklı güzel bir bitkidir. Yaprakları 70 cm'ye kadar uzayabildiği için sadece 300 litre ve üstündeki büyük akvaryumlar için düşünülebilir.

Çoğu Echinodorus türünün tersine, gerçek bir sualtı bitkisidir. Su yüzeyinde veya üstünde yaprak açmak için bir çaba göstermez. E. uruguayensis çok sıcak sudan hoşlanmaz; geçici olarak daha yüksek sıcaklıklara dayansa da 24°C üst sınır kabul edilmelidir. Isıtılmayan oda akvaryumları veya havuzları bu bitki için idealdir. 18-24°C sıcaklık aralığı, nötral veya hafif asitli su ve besinli bir taban ideal büyüme koşullarıdır.

Kök rizomunun bölünmesiyle, Echinodoruslar için tipik yavru bitkilerin (adventive plants) ayrılması veya tohumla üretilebilir. Bilinen diğer Echinodorus türlerine göre daha ender yavru bitki sürgünleri verir. Kısa gün, şiddetli ışık ve serin su bitkiyi sürgün vermesi için uyaran faktörlerdir. Uygun şartlar sağlandığında yılın her ayında sürgün verebilir. Güney Brezilya'daki doğal yaşama alanlarından bir olan Rio Peixe'de yapılan su ölçümleri: Sıcaklık 22-23.5°C, pH 6.6 - 7.1, iletkenlik 68-82 MicroSiemens/cm. Bazı bol akıntılı nehirlerde E. osiris'le beraber yaşadığı gözlenmiştir.

© Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

En sevdiğim ekino türü

En sevdiğim ekino türü. Amfibik değil, gerçek bir sualtı bitkisi. Ne yazık ki Türkiye’de pek rastlanmıyor. Birkaç yıl içinde 250 litrelik akvaryumumun neredeyse yarısını kaplamıştı. Kumun altındaki rizomu uzadıkça uzadı. Fazla ışık istemiyor, yüksek sıcaklıktan hoşlanmıyor. Üstelik yaprakları da bence çok dekoratif.