Limnophila sessiliflora - Ambulia

Limnophila sessiliflora - Ambulia, Aquarium Atlas Volume 1'den
Latince isim:
Limnophila sessiliflora
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Güneydoğu Asya
Height:
15-40 cm
Width:
4-7+ cm
Light:
Orta-Çok yüksek
Temperature:
22-28°C
Water hardness:
Yumuşak-Sert
pH degree:
6.0 - 7.5 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Orta

Ambulia da denilen bu bitki, Myriophyllum veya Cabomba gibi ince yapraklı benzerlerine göre bakımı nispeten daha kolay bir türdür. Yanlız yine de akvaryumda yeterli miktarda CO2 bulunması ve pH derecesinin 7,5'un altında olması gerekir. Henüz biyolojik dengesi oturmamış yeni kurulmuş akvaryumlara dikilmesi genellikle iyi sonuç vermez.

Akvaryumda ışık şiddeti düşükse yukarı doğru uzayıp giden bir gövde üzerinde seyrek yapraklarla bitki cılız bir görünüm alır, fakat bu durum CO2 gübrelemesiyle kısmen telafi edilebilir. Sert sulara da uyum sağlayabilen bu bitki, demir eksikliğinde sararıp çürüyeceğinden düzenli demirli sıvı gübre gerektirir. Arka plan bitkisi olarak gruplar halinde dikildiklerinde çok dekoratif bir görüntü oluştururlar. Uygun şartlar altında kökten sürgün vererek yayılırlar ancak yan sürgünleri de kesilip dikilerek çoğaltılabilirler.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
oratoran üye resmi

Sık sık budanmalı

İlk dikildiğinde hızlı bir şekilde çoğalan bu bitki eğer budanmazsa yüzeye kadar boylanacaktır. Yüzeye boylanması kötü birşey değil tabiki ama eski yaprakları çabuk bozulup döküleceğinden köklere doğru saplar çok güzel durmuyor (dekorasyon öncelikliyse). Bu yüzden arka plan bitkisi olarak rahatlıkla kullanılabilir.

açıkçası yerini sevdimi çok güzel büyüyor

bu bitkiyi 2seneden beri büyütüyorum
yerinisevdimi su güzel oldumu çok hızlı büyüyor fakat sevmedimi bitki ölüyor ve tül gibi yapraklarını döküyor ve götü bir görünüm oluşturuyor ama çiçek açtımı çok güzel oluyor