Microsorum pteropus - Java fern

Microsorum pteropus, Tropica'dan
Latince isim:
Microsorum pteropus
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Güneydoğu Asya
Height:
15-30 cm
Width:
12-20+ cm
Light:
Çok düşük-Yüksek
Temperature:
18-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Sert
pH degree:
5.0 - 8.0 pH
Growth speed:
Yavaş
Bakım:
Çok kolay

Java fern (Java: Endonezya'da bir ada) adıyla tanınan, çok az ışıkla da yetinebilen dayanıklı bir türdür. Özelliği kökleriyle taşlara ve köklere tutularak yayılmasıdır.

Eski yapraklarından verdiği köklenmiş filizleriyle ya da yaprakların ve köklerin üzerinden çıktığı rizomu bölünerek çoğaltılabilir. Rizom, üzerinden kökler ve yapraklar çıktığı için kuma gömülmemeli, bir miktar dışarıda kalmalıdır. Otçul balıklar genellikle bu bitkiden uzak dururlar; otları yiyen bazı çiklitlerin akvaryumlarında taşların ve kütüklerin üzerini yeşillendirmekte kullanılabilir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

yetistirme

harika bir bitki, denilenler gibi bitkiyi bir tasin uzerine tutturun, akvaryuma alisma suresi bende nerdeyse bir bucuk ay surdu, hic yeni yaprak alamadim ama bir sure sonra mevcut yapraklar uzerinde sacaklar ve cikintilar olusmaya basladi. yeni taslara tutturdugum surgunler ana govdedekinden cok daha hizli buyumete basladi. Cok enteresan ve guzel bir bitki.

oratoran üye resmi

Çok dayanıklı ve dekoratif

En çok sevdiğim bitki türü. En dayanıklı bitkiler arasında; düşük besin, ışık şarlarında bile canlılığından birşey kaybetmeden yaşamaya devam ediyor. İyi bakıldığında ise yapraklarından ve köklerinden sürgünler vererek çoğalıyor. Köklerini kuma gömmeden, yüzeyde bırakmak bu bitkiye daha iyi geliyor; akvaryumumda java moss ile sarmaş dolaş yaşamaktalar ve kökleri gitgide heryeri kaplamakta.