Vesicularia dubyana - Java moss

Vesicularia dubyana, - Java moss Tropica'dan
Latince isim:
Vesicularia dubyana
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Güneydoğu Asya
Height:
5-+ cm
Width:
5-+ cm
Light:
Çok düşük-Çok yüksek
Temperature:
15-28°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
5.0 - 9.0 pH
Growth speed:
Yavaş
Bakım:
Çok kolay

Çok çeşitli su şartlarına uyum sağlayabilen, az ışıkla da yetinebilen dayanıklı bir bitkidir. Bizde ispanyol yosunu adlarıyla da tanınır. Taze sudan çok eskimiş akvaryum suyundan hoşlanır. Taşların, köklerin ve diğer dekorasyon malzemelerinin yüzeylerine kolayca tutunduğu için ilginç dekorlar yaratmakta veya teknik gereçleri kamufle etmekte kullanılabilir.

Başlangıçta, istenen yüzeye bir misinayla bağlanan bir öbek hallaç otu sonradan kendi tutunarak yüzeye yayılabilir. Çok hızlı büyüyorsa ara sıra makasla budanabilir. Geniş bir öbek Java moss yavru balıklar için çok iyi bir saklanma ve beslenme (İnce yaprakları arasında türlü yosunları ve tek hücreli canlıları barındırır.) mekanı oluşturur. Yeterince nemli ortamlarda suyun dışında da yetiştirilebilir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
aycaneraslan üye resmi

Akvaryumda Java Moss Kullanımı

Java Moss ister köklere sarılsın ister fileyle cama tutturulsun çok ince bir katman halinde sarılması bitkinin her tarafının ışık görmesi ve rahat gelişimi açısından çok önemlidir.İlk başta görsel açıdan bizi tatmin eder şekilde kalın bir şekilde sarılması ilerde bitkinin altta kalan kısımlarının yeterli ışık alamamasından dolayı çürümesine yol açıyor.Tabana serbest halde serilecekse de fazla akıntının olmaması gerekiyor çünkü akıntı dağılmasına ve tutunamamasına sebep oluyor.Onun dışında fazla gereksinimi olmayan bir bitki türüdür.

Javafern, javamoss ve anubias

İdeal üçlü, mosslar ve fernler rekabete giremiyor kendilerinden hızlı tüketim yapan  bitkiler tarafından baskılanıyorlar dikkat.

dekoratif

java moss\'umu portakal filesinin üzerine yayıp deliklerinden gecmesini sağladım, sonra bu fileyi akvaryumunarka camına vantuzlarla yapıştırdım gayet güzel bir görünümü var artık

macar otunu yerleştirmek

Her ne kadar dekoratif olurlarsa olsunlar büyük macar otlarını akvaryuma almayın.Büyük olasılık uzakdoğuda açık havuzlarda yetiştirilen bu bitkiler akvaryumunuza uyum sağlayamayacaktır - İzmir\'de yetiştirilmiş falan palavra. Rengi açık olanları alın. Aldığınızda öbek olarak tutmaktansa iyice yayın ki altta kalan parçalar çürümesin.

MÜKEMMEL BİR FOLLUK

Java yosunu canlı doğuranlar için mükemmel folluk görevi görür.Daha önce valifera,platy.lepistes ve kılıçların üremesi kolay olduğundan dolayı akvaryumculuğa o cins balıklarla başladım.Ama doğan balıklar diğerlerine canlı yem oluyordu.Bir arkadaşım java yosununu budamış bana getirdi.Onun sayesinde yüzlerce balık ürettim.Zamanla budanması yeni filiz açısından çok önemli aşırı ısı ve ışıksız bir ortam bitkiyi oldukça yıpratır.Budadığım java filizlerinden birçok kişinin akvaryumu şenlendi.Yavru balık üretmek isteyen arkadaşlara şiddetle tavsiye edilir

java mossun yüzeylere tutunması hakkında

ben de bir çok hobici gibi java mossu dolamadığım yüzey bırakmamıştım ama bir türlü istenilen sonuca ulaşamamıştım... neyse 1,5 ay öncehindistan cevizi alıp içini boşaltıp çeşitli dezenfeksiyon ve temizlik evrelerinin ardından akvaryuma koydum üzerine de bir öbek java moss ilave ettim, geçen gün akvaryumu temizlerken h. cevizi kabuğunu da kaldırdım bir de ne göreyim! Bir kaç noktadan java moss kabuğa yapışmış;sanırım h. cevizinin dış yüzeyinin girintili çıkıntılı olması bunda en büyük etken, sonucu garantilemek için ikinci bir h. cevizi kabuğu alıp etrafını java moss ile çevirdim bakalım aynı sonucu alabilecek miyim?

oratoran üye resmi

yüksek nitrit büyümeyi hızlandırıyor

Akvaryumumdaki lepisteslerim tek tek ölürken bir yumak Java Moss çok hızlı bir gelişme gösterip neredeyse tabanı sarmaya başladı. Bu garipliğin sebebini suyu test ettiğimde öğrendim; Nitrit!

Nitrit 5 mg/lt yakındı; bu balıklarımın ölmeye başlamasına diğer yandan da Java Moss\'ların tabanı sarmalarına sebepti. Şimdi Nitrit 0,1 mg/lt\'nin altında ve Java Moss\'un gelişimi durdu gibi.

ilk defa denedim

Ben Ağrı ili Tutak ilçesinde veteriner hekimlik yapıyorum. Hasbelkader akvaryumum var ama burada imkanlar kısıtlı olduğundan pek fazla detaya inme şansım yok. Bilyap tan
Vesicularia dubyana - Java moss isimli bitkiyi kargo yoluyla istedim. Açıkcası pek ümidim yoktu ya yolda ölür (büyük ihtimalle donar) diye düşünürken küçücük bir bitkiye devasa sayılabilecek bir paketle karşılaştım. Paketi evde açtım bitki sağlamdı hemen tarifi üzerine büyük bir taşın üzerine bağladım. İki hafta kadar gelişme olmadan bekledim. Daha sona küçük filizler çıkarmaya başladı. Şu anda akvaryumuma tamamen uyum sağlamış durumda.
İlkay Demirhan

Mukemmel gelisme ve dayaniklilik

Bundan iki sene once akvaryum tecrubesi
gayet fazla olan bir arkadasimin verdigi
kucucuk bir obek Hallac Otu, gecen sure
zarfinda 3 kez akvaryumumu baliklara yuzecek
yer birakmayacak sekilde kaplayarak hem ureme
hizini, hem de dayanikliligini isbat etti.
Yeni dogan yavrular icin mukemmel bir yasam
alani olusturan bitkiyi buyudukce el ile
bastirarak kucultebilir ya da dilediginiz
miktarini kolayca akvaryumdan alabilirsiniz.
Her ne kadar yeterince uzun sure gectiginde
yuzeylere tutunabilecegi pek cok kaynakta
belirtiliyor ise de ben hala bekliyorum :)

ilk not bizden olsun

Bir miktar hallaç otunun bulunduğu akvaryumlarda çiklit yavrularının çok daha iyi geliştiğini gözledik.